Specjalna naklejka na auto. Rozpoczyna się rewolucja

i

Autor: pixabay.com

Komunikacja

Specjalna naklejka na auto. W tych miastach kierowców czeka rewolucja!

2023-03-24 12:21

O Strefach Czystego Transportu słyszeliśmy już od dawna, ale dopiero teraz poznaliśmy szczegóły. O planowanych strefach mówiło się głównie w kontekście Krakowa i Warszawy, ale pojawią się one we wszystkich polskich miastach mających powyżej 100 tysięcy mieszkańców, a tych jest o wiele więcej. Wszędzie tam, gdzie ustanowiona zostanie strefa, potrzebna będzie odpowiednia naklejka.

Strefy Czystego Transportu w Polsce. Gdzie powstaną?

O tym, gdzie będą obowiązywały Strefy Czystego Transportu, decydują poszczególne samorządy. To do nich należy decyzja o wprowadzeniu, obszarze obowiązywania, a także o tym, jakie pojazdy będą do niej wpuszczane. Może to prowadzić do pewnych niejasności, ponieważ regulacje w każdym mieście mogą być nieco inne. Do określenia, który samochód ma możliwość wjechania do Strefy Czystego Transportu, służyć będą specjalne naklejki, zawierające stosowne informacje. Zielone naklejki będą przepustką uprawniającą do wjazdu. Przewidziano na niej dwa miejsca do wypełniania. Jedna informacja to rok produkcji samochodu, a kolejna to numery rejestracyjne. Na naklejce znajdzie się również rodzaj napędu samochodu, określony według podanych kategorii.

 • P – benzyna
 • D – olej napędowy
 • M – mieszanka (paliwo i olej)
 • LPG – gaz płynny
 • CNG – gaz ziemny sprężony
 • LNG – gaz ziemny skroplony
 • H – wodór
 • EE – samochód elektryczny
 • BD – biodiesel
 • E85 – etanol
 • 999 – inne

Specjalne naklejki na samochodach. Ile za nie zapłacimy?

Ile zapłacimy za wydanie naklejki? Według uchwały, opłata nie może przekroczyć 5 złotych. Za wjazd do Strefy Czystego Transportu nieuprawnionym samochodem grozi nam mandat w wysokości 500 złotych. Istnieją jednak pewne wyjątki. Pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, będą zwolnione z zakazu wjazdu. Wymogi strefy nie będą dotyczyć także kierowców, którzy ukończyli 70 lat. Ograniczenia nie dotkną również pojazdów uprzywilejowanych, czyli służb mundurowych, służb ratowniczych oraz pojazdów specjalnych.

Strefy Czystego Transportu. W których miastach kierowców czeka rewolucja?

Strefy Czystego Transportu w Krakowie i Warszawie powoli stają się faktem, a w których innych miastach najszybciej możemy spodziewać się nowych regulacji? Docelowo, mają one obowiązywać w każdym mieście mającym powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Już niedługo możemy spodziewać się szczegółów z takich miast jak Katowice, Poznań, Wrocław czy Rzeszów. A to oznacza niemałe problemy dla posiadaczy starszych aut, dla których wjazd do centrów miast będzie utrudniony.

ZOBACZ: POŻAR PAWILONÓW PRZY HALI TARGOWEJ W RZESZOWIE

Elektryki z kogutami - pierwsze takie radiowozy w Lublinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE