Przejście dla pieszych

i

Autor: pixabay.com Przejście dla pieszych

RZESZÓW. Czujniki zastąpią żółte przyciski przy przejściach. Tych w mieście pojawi się ponad 2 tysiące

2022-01-07 14:13

Nie będziecie musieli już korzystać z żółtych przycisków przy przejściach dla pieszych, aby przejść przez jezdnię szybciej. W tym pomogą wam czujniki, które w Rzeszowie pojawić mają się przy wszystkich skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. W sumie w stolicy Podkarpacia zamontowanych zostanie ponad 2 tysiące takich czujników w postaci pętli indukcyjnych.

Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i rondach w Rzeszowie zamontowane zostaną dodatkowe czujniki. Zebrane przez nie informacje pomogą w jeszcze sprawniejszym zarządzaniu ruchem w mieście. Dzięki dodatkowym czujnikom zmieni się także rola przycisków dla pieszych i rowerzystów na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach.

Przetarg na realizację w Rzeszowie projektu „Rozbudowa systemu ITS umożliwiająca klasyfikację rodzajową pojazdów kołowych oraz zastosowanie detekcji automatycznej dla pieszych i rowerzystów” został już ogłoszony. Wybór wykonawcy tej dużej i skomplikowanej inwestycji został zaplanowany na luty. Będzie on miał sześć miesięcy (od daty podpisania umowy) na opracowanie dokumentacji projektowej. Całą inwestycja ma być gotowa do grudnia 2023 roku.

Rozbudowa rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego będzie polegała na dostarczeniu i montażu na skrzyżowaniach i rondach dodatkowych czujników w postaci pętli indukcyjnych. Nowych pętli zamontowanych ma zostać ok. 1200. Zostaną zintegrowane z już istniejącą infrastrukturą. Dzięki nowym czujnikom będzie można prowadzić jeszcze bardziej szczegółowe analizy dotyczące rozkładu ruchu na rzeszowskich ulicach (np. z podziałem na kategorie pojazdów – osobowe, dostawcze, ciężarowe). Te analizy pomogą w sprawniejszym zarządzaniu ruchem.

- Drugą częścią zadania będzie wprowadzenie automatycznej detekcji dla pieszych i rowerzystów na wszystkich sygnalizacjach świetlnych w Rzeszowie. Montaż ok. 1000 czujników umożliwi automatyczne wykrywanie pieszego lub rowerzysty przy przejściu lub przejeździe rowerowym. Dzięki temu automatycznie do systemu zostanie przekazany sygnał o potrzebie zmiany świateł. Nie będzie konieczności korzystania z przycisku znajdującego się na sygnalizatorze. Przyciski będą pełnić funkcję alternatywną. Dodatkowo czujniki przy przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych będą wykorzystywane do pomiaru ruchu pieszego i rowerowego - informuje Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza.

W Rzeszowie zrobiło się zimowo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE