Co zrobić z choinką po świętach? Nie wolno wyrzucać choinki do śmietnika! Zatem gdzie?

2021-01-01 11:03 Sylwia Indycka-Rosół
Gdzie wyrzucić choinkę
Autor: Pixabay

Święta, święta i po świętach. Wielu z nas zastanawia się w styczniu, gdzie wyrzucić choinkę. Okazuje się, że wyniesienie jej na śmietnik jest bardzo kiepskim pomysłem. Co zatayem zrobić z żywą choinką po świętach? Gdzie ją oddać?

Jodły, sosny, świerki - zielone drzewka w okresie bożonarodzeniowym cieszą nasze oko i wprowadzają odpowiedni klimat. Po Nowym Roku jednak powoli zaczynają zawadzać. Te sztuczne zniesiemy do piwnicy lub na strych, gdzie poczekają do kolejnego grudnia. Co jednak zrobić z żywą choiną? Gdzie można wyrzucić choinkę? Jak ją zutylizować?

Co zrobić z choinką w doniczce po świętach?

Jeśli choinka stoi w koszu lub donicy, a jej korzenie nie są mocno uszkodzone, można spróbować wysadzić ją w ogrodzie. Przy odrobinie szczęścia i odpowiednim podlewaniu może się przyjąć i zdrowo rosnąć. Ogrodnicy twierdzą, że takie drzewko, które stało kilkanaście dni w temperaturze pokojowej przed wyniesieniem do ogrodu warto przyzwyczaić do zmiany temperatury, by nie doznało szoku. Można na przykład wynieść je na 2-3 dni do chłodniejszej piwnicy czy garażu.

Gdzie wyrzucić choinkę? Nie do śmietnika!

Choinki, których uratować po prostu nie sposób, trzeba odpowiednio zutylizować. Jak mówi nam Maciej Chłodnicki, rzecznik Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, nie wolno zostawiać ich pod śmietnikami czy pergolami przy blokach, szeregówkach i domach. Pracownicy MPGK i tak ich nie odbiorą i nie robią tego złośliwie. Okazuje się, że drzewka nie można wrzucić do śmieciarki, a innego środka transportu dla takich choinek po prostu nie ma.

Najlepiej zatem zawieść drzewko do punktów odbiorów śmieci. Adresy łatwo znaleźć w sieci - taki punkt istnieje w każdej gminie.

W Rzeszowie znajdziemy dwa punkty MPGK - przy alei Sikorskiego i ulicy Ciepłowniczej. Odpady tam trzy razy w tygodniu zdamy bezpłatnie. Szczegóły znajdziecie na stronie MPGK Rzeszów.

Kiedy rozebrać choinkę?

Wiele osób zastanawia się też do kiedy choinka powinna stać w naszych domach. W tradycji istnieje kilka granicznych dat. To między innymi 6 grudnia, czyli Trzech Króli, ale są i inne uznawane za właściwe terminy. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, jak wygląda pierwsza pomoc przy skaleczeniu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?