Rzeszów: Spór o nowoczesnego robota da Vinci dla szpitala. Sprawą zajmie się prokuratura?

2021-03-30 14:38 a.z. A.I
asdas
Autor: Pixabay

Mimo kontrowersji od maja będzie leczył podkarpackich pacjentów. Mowa o robocie da Vinci, który trafi do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Lecznicy nie stać na zakup drogiego sprzętu, dlatego przez dwa lata robot będzie wypożyczany, a specjalistyczne operacje z użyciem Da Vinci będzie wykonywał prywatny szpital z Krakowa. To wywołało prawdziwą awanturę, bo koszt takiego wypożyczenia to niemal 4 miliony złotych.

Szpital w Rzeszowie jest jednym z czterech w Polsce, obok szpitali w Szczecinie, Poznaniu i Warszawie realizującym pilotażowy program z użyciem robota Da Vinci. Zadanie jest realizowane w latach 2021 - 2023. Jego wartość wynosi 3 mln 850 tys. zł i jest w całości finansowana ze środków własnych samorządu województwa.

Robot Da Vinci jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych na świecie, charakteryzuje się niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością realizowanych za jego pomocą procedur.

Mural dla białoruskiej opozycji przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu

Myślę, że będzie to służyło naszym mieszkańcom, pacjentom, którzy będą mogli skorzystać z takich bezinwazyjnych operacji. Będzie to także służyło Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, bo przypomnę, że chcemy utworzyć na Podkarpaciu prawdziwy szpital uniwersytecki. Przetarg na świadczenie usług robotem Da Vinci został przeprowadzony i będzie je świadczył podmiot zewnętrzny. Jest to wariant bardziej korzystny od zakupu tego robota na własność, choć takiego zakupu nie wykluczamy, bo przed nami Krajowy Program Odbudowy oraz nowa perspektywa finansowa RPO – mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ TAKŻE: Wezwała policję bo chciała... uatrakcyjnić libacje alkoholową. Przez telefon mówiła, że jest ofiarą przemocyNie wszystkim takie działanie się spodobały. Jacek Kotula, radny sejmiku mówi z kolei o tym, że jest to próba wyprowadzenie publicznych pieniędzy do prywatnej spółki, a rzeszowski szpital nie będzie miał ani robota, ani jego kadra nie będzie szkolona.

W sprawie wypożyczenia robota głos zabrał również poseł Konfederacji z okręgu rzeszowskiego Grzegorza Braun, który zapowiedział, że zawiadomi w tej sprawie CBA oraz prokuraturę.

Drogowskazy Eska ROCK: o kampanii społecznej "PrzyGotujmy Lepszy Świat" To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ