RZESZÓW. Punkt, w którym sami się zbadacie. Taki stanął w oddziale NFZ

2021-11-23 14:33
Badania dla seniorów
Autor: UM Bydgoszcz

Od dwóch lat w podkarpackim oddziale NFZ działa stanowisko ds. profilaktyki. Teraz zostało ono rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Oprócz tego specjaliści zaproponują wam udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

Profilaktyka jest bardzo ważna, a od dziś dostęp do niej jest jeszcze łatwiejszy – mówi Iwona Karasowska-Stepaniak zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. I dodaje: - Bez skierowania można samemu wykonać podstawowe pomiary, które pozwolą ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Zapraszamy do rzeszowskiego oddziału NFZ. Nie czekajmy aż choroba nas wyprzedzi.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów ma nowy ekomural! Oczyszcza dziennie tyle powietrza, ile 50 drzew!

Na jakie badania możecie liczyć?

W samoobsługowym kiosku będziecie mogli sprawdzić swój wzrost, masę ciała i skład ciała oraz ciśnienie tętnicze. Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

- Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii - informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ.

Z kolei, określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.  Wyniki pomiarów, które wydrukujecie bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. I pamiętajcie, z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące.

Na badanie trzeba się zapisać

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.

W Rzeszowie robi się świątecznie! Na Rynku stawiają bożonarodzeniowe drzewko
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE