WIADOMOŚCI

Nowe połączenie kolejowe z Rzeszowa do lotniska w Jesionce. Podróż trwa tylko 18 minut! [ZDJĘCIA]

2023-10-01 8:42

W niedziele, 1 października uruchomione zostanie połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do lotniska w Jasionce. W ramach inwestycji wybudowany został 5-kilometrowy fragment torów. Podróż między centrum Rzeszowa a lotniskiem wyniesie około 18 minut.

Rzeszów. Inauguracja połączenia kolejowego Rzeszowa z lotniskiem w Jesionce

W sobotę, 30 września odbyła się konferencja prasowa w Jasionce ws. otwarcia nowego połączenia kolejowego na trasie Rzeszów-Jesionka. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że pociągi będą dowozić do Jasionki zarówno pasażerów portu lotniczego jak i pracowników pobliskiej strefy ekonomicznej. Weber zwrócił uwagę, że nie tylko drogi są bardzo istotne, ale również „komponent kolejowy” jest tą inwestycją, która likwiduje wykluczenie komunikacyjne.

— To bardzo istotne połączenie kolejowe. Zostało ono uruchomione, dzięki determinacji i także dzięki wielkim środkom finansowym, które rząd Prawa i Sprawiedliwości desygnował na tę inwestycję — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Quiz. Tablice rejestracyjne na Podkarpaciu – wiesz skąd są?

Pytanie 1 z 12
Tablice RKL spotkamy w:

Rzeszów. Nowa linia kolejowa to inwestycja istotna dla całego regionu

Obecny w Jasionce marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że to bardzo istotna inwestycja dla całego regionu. Zapowiedział również, że rozkład jazdy będzie skorygowany tak, aby jak najlepiej służył podróżnym. W konferencji uczestniczył również prezes portu lotniczego w Jasionce Adam Hamryszczak, który zaznaczył, że połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa "podnosi atrakcyjność lotniska".

— Jest to część większego przedsięwzięcia, które jest wciąż realizowane. Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna to też przykładowy montaż finansowy, bo zaangażowane są środki samorządu województwa, fundusze europejskie i dotacje z budżetu państwa — powiedział Ortyl. — Liczymy, że kursowanie tych pociągów odciąży nasze drogi, które również staramy się rozbudowywać. Kolej to transport szybki, nowoczesny, wygodny, komfortowy — dodał marszałek. 

Na trasie z Rzeszowa do Jasionki powstało 14 przystanków

Nowa linia kolejowa między Rzeszowem a Jasionką rozpoczyna swój bieg w miejscowości Zaczernie, by połączyć się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Łączna długość nowego połączenia od stacji Rzeszów Główny do stacji Jasionka Lotnisko wynosi blisko 12 km, a przejazd trwa około 18 minut.

Stacje i przystanki na trasie to: Rzeszów Główny, Rzeszów Zachodni, Rzeszów Staromieście, Rzeszów Miłocin, Zaczernie oraz na budowanej linii: nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy i nowa stacja Jasionka Lotnisko. Oprócz nowej linii do lotniska, która powstała w ramach budowy Podkarpackiej Kolej Aglomeracyjnej, wybudowano w sumie 14 przystanków, z czego pasażerowie korzystają już z 11 z nich.

Otwarcie linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce. Tak wygląda nowe połączenie kolejowe:

Tak szybko dawno nie było! Pendolino z Krakowa do Warszawy jedzie tylko dwie godziny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE