Rzeszów: Pacjenci po amptuacji stawiani są na nogi w przełomowy sposób

2021-08-04 14:54
W Rzeszowie pacjentów po zabiegu osseointegracji stawiają na nogi
Autor: af

Rzeszowskie Zakłady Ortopedyczne w ostatnim czasie odwiedzili technicy ortopedzi z Niemiec i nauczyli rzeszowskich specjalistów, jak protezę pozbawioną leja zakładać osobom po zabiegu osseointegracji. Po raz pierwszy w Polsce tego typu operację przeprowadzono w maju w krakowskim szpitalu. Pierwszymi pacjentami byli Tomasz Czarnecki i Daniel Walaszek – pacjenci RZO.

Wszystko zaczęło się 3 lata temu. To już wtedy Mariusz Grela z Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych starał się o to, aby zabiegi osseointegracji były wykonywane w stolicy Podkarpacia. Gdy tych planów nie udało się zrealizować, pomocną dłoń wyciągnął krakowski szpital. To właśnie w Szpitalu na Klinach, 24 maja przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji, a pacjentami, którzy je przeszli byli Tomasz Czarnecki oraz Daniel Walaszek, pacjenci Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych.

Tomek lewą rękę i lewą nogę stracił 13 lat temu, gdy jechał do pracy. Daniel także jest po wypadku i również nie ma lewej nogi, bo tę stracił 3 lata temu. Każdy z nich od dawna słyszał o zabiegach osseointegracji, ale te przez zaporową cenę od 150 do 200 tysięcy złotych były wykonywane tylko za granicą, najczęściej w Niemczech. Co więcej, w Polsce zabieg ten nie jest refundowany. Ale gdy pojawiła się szansa, że zabieg osseointegracji może zostać przeprowadzony w Polsce, pacjenci na własną rękę uzbierali potrzebne pieniądze. Bo jak twierdzą - wszystko po to, aby poprawić jakość swojego życia.

Czym jest zabieg osseointegracji?

- Osseointegracja jest to wszczepienie implantu w kość udową. Następnie do niego montuje się protezę. Dzięki temu pacjenci nie muszą już korzystać z protezy z lejem, który pacjentów po amputacji zawsze uwierał, przeszkadzał a także obcierał, niejednokrotnie powodując rany – wyjaśnia Mariusz Grela, szef Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych.

Co ważne, założenie specjalnej protezy po zabiegu osseointegracji trwa zaledwie kilka sekund, a pacjent jest wstanie chodzić w niej przez cały dzień. Od teraz pacjenci, którzy zabieg osseointegracji przejdą w Polsce, w protezy będą zaopatrywani właśnie w Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznych.

Już ponad pół miliona pszczół w miejskiej pasiecie w Rzeszowie!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE