RZESZÓW: Nie mniej niż 5 cm. Nowe zasady koszenia terenów zielonych w mieście

2022-05-21 10:37
RZESZÓW: Nie mniej niż 5 cm. Nowe zasady koszenia terenów zielonych w mieście
Autor: Materiały prasowe/ G. Bukała UM Rzeszów

Zmiany w pielęgnacji miejskich zieleńców wynikają głównie ze zmian klimatycznych, których skutki odczuwamy wszyscy- m.in. coraz wyższe temperatury oraz zmniejszające się zasoby wody- wyższa trawa chronić ma przed szybkim wysychaniem ziemi.

Zmiana klimatu jest największym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Podjęcie odpowiedzialnych i celowych działań, a przy tym zaangażowanie jak największej grupy osób jest jedyną drogą, jeśli chcemy powstrzymać najgorsze scenariusze kryzysu klimatycznego (…)- mówi cytowany przez WWF prof. dr hab. Szymon Malinowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Nauki o Klimacie.

Stąd też, w trosce o środowisko, planowane w tym roku w Rzeszowie liczne nowe nasadzenie. Łącznie w mieście pojawić ma się ponad 1300 drzew, z czego gros będą stanowić już drzewa duże, dające cień. Przybyć ma także tysiące krzewów, siane są kolejne łąki kwietne, powstają też nowe zielone miejsca odpoczynku i rekreacji, m.in. na osiedlu Baranówka, Nowe Miasto, Sikorskiego czy Krakowska Południe. 

Idąc dalej tym tropem, miasto zmienia też w tym roku zasady pielęgnacji miejskich zieleńców. Trawniki przycinane mają być na wysokość około 5 cm, co zapobiegać ma zbyt szybkiemu wysychaniu ziemi. Pierwsze koszenie zaczęło się już w kwietniu i zakończy się w maju, kolejne w czerwcu.

Wyjaśnić należy, że koszone są przede wszystkim miejsca przy alejach spacerowych, placach zabaw, terenach rekreacyjnych, by zapewnić do nich dobry dostęp a także pasy drogowe – tutaj decydujące są względy bezpieczeństwa. W parkach, na zieleńcach pozostawiane są czasowo niekoszone place, dzięki czemu przede wszystkim chronimy je przed wysychaniem. Należy też pamiętać, że kwitnące wiosną rośliny dają pożywienie i są schronieniem dla wielu owadów- mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Kolejne koszenia zlecane będą przez Zarząd Zieleni Miejskiej w miarę potrzeb- stan miejskich trawników i zieleńców będzie regularnie sprawdzany przez jego pracowników. Nieużytki zaś, których w mieście jest około 60 ha, koszone mają być do 3 razy w roku.

QUIZ. Sobotnia ortografia. Tak trudno w naszym quizie jeszcze nie było. Wynik 12/15 tylko dla orłów!

Pytanie 1 z 15
Wskaż poprawną odpowiedź
Posłuchaj, jakie działanie lecznicze i zastosowania kosmetyczne ma beta-glukan. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Mały dzik myślał, że to wyścig. Urządził sobie rajd ulicami Sosnowca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE