Rzeszów. Jeże mają już swoje domkI! O nie zabiegali mieszkańcy miasta

2021-11-17 14:37

Jeże z rzeszowskim parków mogą powoli się wprowadzać i urządzić mieszkanie po swojemu. Kończy się właśnie akcja rozstawiania specjalnych domków dla jeży, w których kolczaści przyjaciele spokojnie będą mogły przespać zbliżającą się zimę. Domki to pomysł mieszkańców Rzeszowa.

Napracowały się przez cały rok i teraz w końcu mogą odpocząć. Jeże z Rzeszowa od tego roku będą miały całkiem dobre warunki do zimowego snu. Zakup domków dla tych pożytecznych i pracowitych zwierzątek to część zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY” prowadzonego przez Urban Lab. Oprócz domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, czyli ptaków, które są naszymi dobrymi przyjaciółmi i pomagają w walce z komarami. Pierwsze budki dla tuptających jeżów zostały już w mieście zamontowane. Przedsięwzięcie zakładało ustawienie w mieście 100 takich budek i ku uciesze zwierząt z Rzeszowa ostatnie domki umieszczono wczoraj na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak.

- To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje – mówi wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak.

CZYTAJ TAKŻE: Bardzo niski stan wody w Jeziorze Solińskim! [ZDJĘCIA]

Nie przeszkadzajmy zwierzakom w śnie

Domki ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach będą miały zastosowanie przez cały rok. Zimą, ukryte pod liśćmi mają stanowić ciepłe schronienie dla zwierząt na czas zimowego snu. Natomiast kiedy zrobi się cieplej i jeże obudzą się do życia, budki posłużą jako domek dla matek z potomstwem.

- Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży – mówi Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

No to chyba znamy odpowiedź na odwieczne pytanie, nad którym dumali filozofowie: dokąd nocą tupta jeż? Do domu, po pracowitym roku. Należy im się!

Muzeum Rzemiosła pokaże historię Józefa Cisowskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE