RZESZÓW. Część Jagiellońskiej jest deptakiem. Na razie tylko na tydzień

2021-09-16 15:39
RZESZÓW. Stało się! Część Jagiellońskiej jest deptakiem, ale na razie tylko na tydzień
Autor: af

W Rzeszowie wystartował Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Wraz z nim na mieszkańców czeka wiele atrakcji. Jedną z nich są siedziska i rośliny, które pojawiły się na części ulicy Jagiellońskiej. Będą też darmowe kursy miejskimi autobusami i hulajnogami oraz sporo imprez.

-  Spotykamy się w tym miejscu ponieważ część ul. Jagiellońskiej zamknęliśmy dla ruchu samochodowego i oddaliśmy mieszkańcom jako strefę wypoczynku. Mam nadzieję, że sprowokuje to debatę o tym jak ma wyglądać centrum miasta. Jestem przekonany, że mieszkańcy będą chcieli wypowiedzieć w tej sprawie. Liczymy też na ich propozycję. Przez ten tydzień będziemy chcieli promować inny styl życia – bez samochodu – mówił na konferencji Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jak przekonywał prof. Maciej Piekarski z Politechniki Rzeszowskiej zrezygnowanie z poruszania się samochodem ma jedną nieoczywistą zaletę. - Idąc spacerem na nowo poznajemy miasto i spotykamy ludzi. Możemy się zatrzymać, porozmawiać, zobaczyć różne rzeczy, których nie zobaczymy z samochodu – mówił prof. Maciej Piekarski.

CZYTAJ TAKŻE: Zamek w Przecławiu na sprzedaż! Ile kosztuje?

Tydzień imprez w Rzeszowie. Co będzie się działo?

Przez nadchodzący tydzień czeka nas wiele imprez kulturalnych. Na pierwszy plan wysuwa się festiwal Breakout Days. Koncerty rozpoczynają się już dzisiaj i potrwają do soboty,  kiedy to o godz. 16.00. odbędzie się coroczna akcja „Gramy dla Nalepy”. Gitarzyści przy pomniku artysty na ulicy 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”. Z kolei w niedzielę planowana jest impreza Hulaj po Rzeszowie – pokazy rolkowe i wspólny przejazd z prezydentem Rzeszowa i chętnymi osobami na małych kółkach: hulajnogach, rolkach, wrotkach, longboardach, rowerach. Początek godz. 15.00 na ul. 3-go Maja.

POLECAMY: To już pewne. Rowerzyści wjadą na rzeszowskie buspasy

Darmowy transport publiczny

Na zakończenie tygodnia, w środę 22 września za darmo będzie można korzystać z miejskiego transportu publicznego – bez ograniczeń wiekowych i dokumentów. Bezpłatnie można będzie również korzystać z hulajnóg i rowerów z wypożyczalni. Szczegółowy plan imprez znajdziecie na stronie www.erzeszow.pl

Jagiellońska w Rzeszowie na tydzień zamieni się w deptak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE