Rzeszów: Chcesz wywieźć śmieci do punktu MPGK? Postoisz w kolejce kilka godzin

2020-04-29 9:28
Rzeszów: Chcesz wywieźć śmieci do punktu MPGK? Postoisz w kolejce kilka godzin
Autor: Pixabay

Wczoraj MPGK w Rzeszowie po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirusem ponownie uruchomiło Punkty Selektywnego Odbioru Odpadów Komunalnych. Okazało się, że zainteresowanie mieszkańców jest ogromne.

PSZOK w Rzeszowie: Co można wyrzucić bezpłatnie?

W Rzeszowie mieszczą się dwa PSZOK. Jeden na ulicy Ciepłowniczej, drugi zaś przy Sikorskiego. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają. Można tu wrzucić niemal wszystko - elektrośmieci, stare meble, dywany, odpady budowlane, czy wreszcie skoszoną trawę, szkło i plastik. Każdy rzeszowianin może to zrobić zupełnie bezpłatnie (są ustalone roczne limity przypadające na jeden adres, ale bardzo trudno je przekroczyć).

Koronawirus? To śmieci nie odbierzemy

Na samym początku epidemii koronawirusa w Polsce MPGK w Rzeszowie, ze względów bezpieczeństwa, postanowiło zamknąć punkty odbioru odpadów. Taki stan rzeczy trwał blisko dwa miesiące i, co łatwo przewidzieć, mógł być głopotliwy dla rzeszowian. Wielu pytało na rzeszowskich grupach na FB na przykład o to, co zrobić ze skoszoną trawą.

28 kwietnia dwa PSZOK ponownie otwarto.

PSZOK w Rzeszeszowie: Kolejki na kilka godzin stania

MPGK uruchomiło punkty i wprowadziło następujące zasady bezpieczeństwa:

  • "Na terenie PSZOK-u będziemy obsługiwać jednocześnie max dwóch klientów. Reszta klientów zobowiązana jest czekać w kolejce poza terenem PSZOK-u.
  • Odpady do PSZOK-u może dostarczyć tylko i wyłącznie 1 osoba, chyba że rozładunek wymusza obecność 2 osób (prosimy o nieprzyjeżdżanie na teren PSZOKU z dziećmi).
  • Osoby dostarczające odpady do PSZOK muszą mieć:
  • zakryte przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, usta i nos,
  • na rękach rękawiczki ochronne.
  • Spełnienie tych wymogów warunkuje wpuszczenie na teren PSZOK-u.
  • Obsługa PSZOK-u wskaże kontener gdzie klienci winni samodzielnie zdeponować dostarczone, posegregowane odpady. Pracownicy PSZOK, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, nie mogą udzielać żadnej pomocy przy umieszczaniu odpadów w kontenerach.
  • Kolejny klient (pojazd) zostanie wpuszczony na teren PSZOK-u po zakończeniu obsługi poprzedniego klienta".

Już pierwszego dnia działania punktów dało się zauważyć tłumy w kolejkach. Sami postanowiliśmy z nich skorzystać. W rejonie punktu przy Sikorskiego byliśmy 28 kwietnia po godzinie 17 (w nadziei, że przed samym zamknięciem kolejki zdążą się rozładować). Niestety, rzeszowian na miejscu było tak wielu, że odpadów nie udało się pozbyć - zmuszeni byliśmy wrócić z nimi ponownie do miejsca zamieszkania. Na podobne uciążliwości skarżyło się wczoraj wielu mieszkańców Rzeszowa na jednej z grup na Facebooku. Najwytrwalsi na wrzucenie śmieci czekali nawet kilka godzin.

PSZOK w Rzeszowie: Godziny otwarcia

Godziny i dni otwarcia punktów nie uległy zmianie względem tych sprzed epidemii. Śmieci można zdawać we wtroki, czwartki i soboty w godzinach od 10.00 do 18.00. Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce będzie to możliwe bez stania w długich kolejkach.

Połóg po porodzie naturalnym. Posłuchaj, jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
O podwyżkach dla ratowników medycznych i o ich pracy w czasie epidemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE