Rzeszów chce zaskoczyć zimę. Miasto gotowe do akcji „Zima”

i

Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszów chce zaskoczyć zimę. Miasto gotowe do akcji „Zima”

2022-11-17 13:58

Utrzymaniem miejskich dróg, chodników, ścieżek rowerowych, parkingów zajmować się będzie 114 maszyn, w tym 17 pługoposypywarek i ponad 30 ciągników. Na zimową operację utrzymania dróg i chodników w jak najlepszym stanie miasto przygotowało ponad 5 mln zł.

Do utrzymania w dobrym stanie podczas zimowych miesięcy jest 594 km miejskich dróg oraz chodniki, ścieżki rowerowe i schody o łącznej powierzchni blisko 812 tys. m kw. Jak informuje Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza, na terenie miasta może pracować, w zależności od pogody, nawet 114 maszyn, wśród których jest m.in. ciężki sprzęt:

– Mamy 17 pługoposypywarek, 15 pługów jednostronnych zamontowanych do samochodu, 13 ciągników rolniczych o masie całkowitej do 3,5 tony oraz ten lżejszy, wykorzystywany przede wszystkim na chodnikach. Będzie to m.in. 16 lżejszych ciągników, 9 lekkich pługów zamontowanych do mikrociągników – wylicza Gernand.

Akcja „Zima” w Rzeszowie. Miasto wcześniej kupiło sól

Miasto zabezpieczyło także sól i piasek, które będą służyły do posypywania dróg. Sól kupiona została wiosną, kiedy jej ceny wahały się od 270 do 490 zł za tonę. – Obecnie za tonę soli trzeba płacić nawet i ponad 900 zł – przyznaje Artur Gernand.

Akcja „Zima” w Rzeszowie. Plan odśnieżania

Drogi w Rzeszowie zostały podzielone na pięć kategorii. W pierwszej kolejności odśnieżane i posypywane będą główne miejskie drogi, takie jak m.in. Piłsudskiego, Cieplińskiego, Dąbrowskiego, Rejtana, Krakowska, Witosa, dopiero później sprzęt będzie schodził do mniejszych dróg i kończył na tych osiedlowych.

Również chodniki są podzielone na trzy stopnie. Do pierwszego zaliczone zostały te o największym natężeniu ruchu pieszego i te znajdujące się w centrum miasta. Miasto ma do utrzymania niemal 600 km dróg oraz chodniki, ścieżki rowerowe i schody o łącznej powierzchni blisko 812 tys. m kw.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE