Rzeszów: Archeolodzy pod Grunwaldzką odkryli pozostałości po Bramie Sandomierskiej!

2020-12-09 16:47

Mur Bramy Sandomierskiej, bruk z „kocich łbów”, drewniana konstrukcja drogi oraz mnóstwo ruchomych zabytków – oto co archeolodzy odkryli pod ziemią na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie. Resztki muru udało im się odnaleźć na głębokości 2,5 metra. Niestety zostały one mocno zniszczone przez współczesne instalacje. Archeolodzy powoli zaczynają docierać do elementów prawdopodobnie XVII-wiecznej drogi. Co jeszcze na ten moment udało im się odkopać?

Archeolodzy spod ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie chcą wyciągnąć jak najwięcej. Dlatego w sumie zaplanowali aż 7 wykopów o łącznej powierzchni ponad 7 arów. Aktualne odkrycia wykopano z miejsca czyli dawnej granicy lokacyjnego Rzeszowa. To tam znajdowała się droga wjazdowa do miasta.

Co odkopano?

- Na głębokości 2,5 metra znaleźliśmy mocno zniszczone współczesnymi instalacjami resztki murów Bramy Sandomierskiej. Co więcej, zaczynają nam się pokazywać prawdopodobnie XVII-wieczne pokłady drogi, którą wtedy się poruszano. Mamy tutaj do czynienia z brukiem kamiennym, częściowo wyłożonym cegłami – mówi Mirosław Mazurek z Pracowni Archeologicznej.

Badacze wyjaśniają, że dzisiejszy deptak, na którym prowadzone są prace był kiedyś ul. Głogowską, później aleją Sandomierska, a dopiero od początków XX wieku ul. Grunwaldzką. - Była ona głównym traktem handlowym, komunikacyjnym w kierunku północnym z Rzeszowa i jak się nam wydaje, jednym z głównych traktów wjazdowych do miasta, o czym świadczy znana z planów Widemanna Brama Sandomierska. Nie była ona jednak klasyczną bramą, ale czworokątnym budynkiem, w którym prawdopodobnie znajdowały się urzędy celne – opowiada Dariusz Bobak z Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Ceramika i moneta

Oprócz pozostałości po murach bramy archeolodzy wykopali z ziemi kilka tysięcy zabytków. Głównie są to fragmenty ceramiki. Część z tych materiałów można datować na XVI wiek. Znaleziono także monetę z XVII wieku.

- Schodzimy coraz niżej, mamy nadzieję, że znajdziemy tam kolejne, a być może jeszcze starsze rzeczy, także fortyfikacje, na co bardzo liczymy – dodaje archeolog Mazurek.

Przypomnijmy, że prace archeologiczne, które prowadzone są na ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie mają związek z wieloletnią inwestycją polegającą na przebudowie nawierzchni: ul. 3 Maja, Kościuszki oraz ul. Grunwaldzkiej. - Badania na 3 Maja i Kościuszki były prowadzone równolegle z inwestycją. Tym razem badania udało się zorganizować w taki sposób, że są one wykonywane przed pracami budowlanymi – wyjaśnia Dariusz Bobak.

Badania na ul. Grunwaldzkiej będą prowadzone do marca przyszłego roku.

Pierwsze odkrycia archeologiczne pod ul. Grunwaldzką w Rzeszowie
Posłuchaj: Co mogą odkryć pod Grunwaldzką w Rzeszowie? Dariusz Bobak odpowiada