Rząd da Polakom na wkład własny do kredytu hipotecznego? Dla kogo i ile?

i

Autor: Pixabay

Rząd da Polakom na wkład własny do kredytu hipotecznego? Dla kogo i ile?

2020-12-10 8:35

Jak donosi serwis Prawo.pl rząd chce dopłacać Polakom do kupna mieszkania. Wszystko po to, by wysoki wkład własny nie był przeszkodą w otrzymaniu kredytu hipotecznego. Na jak wysokie dopłaty można liczyć? Czy państwo sfinansowałoby cały wkład własny?

Wkład własny przeszkodą w zakupie mieszkania

Nie jest tajemnicą, że wielu Polaków, zwłaszcza tych młodych, ma problemy z zakupem mieszkania na kredyt przez konieczność posiadania gotówki na wysoki wkład własny. Jeszcze kilka lat temu banku udzielały kredytów beż żadnego wkładu własnego, później wynosił on 10 procent, a obecne nawet 30 procent. Łatwo wyliczyć, że to bardzo duże i trudne do odłożenia, zwłaszcza jeśli wynajmujemy mieszkanie, pieniądze. Przykładowo osoba, która chce kupić mieszkanie za 250 tysięcy złotych, a to z reguły cena urządzonej kawalerki, musi mieć odłożone minimum 75 tysięcy złotych. Do tego dochodzą inne koszta, na przykład zapłata podatku PCC, taksa notarialna czy koszty ubezpieczeń bankowych.

Bywa zatem, że Polacy zarabiają powyżej średniej krajowej, stać ich na wynajem dużego mieszkania, ale nie stać na zakup własnego właśnie przez wysoki wkład własny.

Będą dopłaty do wkładu własnego przy kredycie hipotecznym?

Jak donosi Prawo.pl, rząd pracuje nad dopłatami do mieszkań dla Polaków:

"Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada w Prawo.pl, że pomoc zostanie skierowana do tych, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania. Mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki".

Dodajmy, że obecnie rząd pracuje nad wsparciem rynku mieszkaniowego w kraju, ale w innych i nie zawsze wystarczających formach:

- Mieszkalnictwo rozwijamy w dwóch segmentach: społecznym i rynkowym. Pakiet, nad którym zakończył pracę Senat, to część społeczna. Adresujemy ją do gmin, TBS-ów, wspieramy budownictwo  czynszowe - to społeczne i komunalne – mówi Anna Kornecka.  - Intensywnie także pracujemy nad częścią rynkową pakietu mieszkaniowego, czyli nad rozwiązaniami dotyczącymi ustawy „lokal za grunt”, ustawy o Społecznych Agencjach Najmu, czy nad ustawowym uregulowaniem kooperatyw mieszkaniowych – dodaje.

Dlatego potrzebne jest wsparcie dla osób, dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania, opartym na dofinansowaniu do zakupu lokalu.

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien dopłacać Polakom do mieszkań?

Dopłaty do kredytów spowodują wzrost cen mieszkań?

Nie brakuje głosów ekspertów, którzy popierają pomysł dopłat do kredytów, ale i takich, którzy obawiają się kolejnych wzrostów cen mieszkań, jeśli pomysł dopłat do wkładu własnego wszedłby w życie:

- Dorzucenie pieniędzy w tym momencie na rynek w postaci programu zbliżonego do MdM nie przyspieszy inwestycji, nie zwiększy liczby ofert na rynku, a jedynie wpłynie na wzrost cen - ocenia dr Adam Czerniak, kierownik Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w rozmowie z Prawo.pl.

Posłuchaj o kwasie glikolowym, poznaj jego działanie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nowy sklep społeczny w Łodzi