Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą sporo zaoszczędzić. Przysługuje im ulga

i

Autor: pixabay.com

Rozliczenie PIT 2023. Samotni rodzice mogą sporo zyskać. Przysługuje im ulga

2023-02-01 14:08

Osoby, które samotnie wychowują dzieci, będą mogły dużo zaoszczędzić przy rozliczaniu podatków za 2022 rok. Mogą teraz skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku i zapłacić wyższą stawkę PIT dopiero wtedy, gdy ich dochód przekroczy 240 tysięcy złotych. Ile wynosi ulga dla samotnie wychowujących dzieci?

Osoba samotnie wychowująca dziecko - kto nią jest według prawa?

Według polskiego prawa, za osobę samotnie wychowującą dziecko można uznać rodzica lub opiekuna prawnego, będącego kawalerem, panną, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem lub osobą z orzeczoną separacją. O takim statusie możemy mówić także w przypadku osób będących w związku małżeńskim, w którym małżonek jest pozbawiony praw rodzicielskich lub przebywa w więzieniu.

Osoba samotnie wychowująca dziecko, we wspólnym rozliczeniu z dzieckiem może traktować je jako drugiego podatnika, posiadającego własną kwotę wolną od podatku. W ten sposób rodzic lub opiekun może skorzystać z podwójnej ulgi. Dla przykładu, osiągając dochód 240 tysięcy złotych, nie uwzględniając ulgi, podatek wynosiłby 49200 złotych. Z korzyści płynących dla samotnie wychowujących dzieci, podatnik może podzielić swój przychód na pół, obliczyć podatek od tej kwoty i pomnożyć go razy dwa. Wówczas podatek wyniesie 21600 złotych.

Kiedy przysługuje ulga?

Ulga przysługuje w określonych przypadkach. Należy się ona wówczas, gdy osoba wychowuje samotnie dzieci:

  • małoletnie;
  • uczące się, do ukończenia 25 lat;
  • bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Z ulg podatkowych mogą także skorzystać rodzice, którzy nie są w związku małżeńskim i opiekę nad dzieckiem pełnią naprzemiennie. Jeśli podatnik wychowuje tylko jedno dziecko, ulga nie będzie mu przysługiwała w sytuacji, gdy jego dochód przekroczy 56 tysięcy złotych. Istotnym jest fakt mówiący o tym, że przy rozliczeniu PIT jako osoba samotnie wychowująca dzieci, ich liczba nie jest istotna. Dochód zawsze będzie dzielony na pół, a podatek mnożony razy dwa.

Finał WOŚP w Rzeszowie