Obowiązkowa religia w szkołach już od tego roku? Inny wyborem ma być etyka

i

Autor: Pixabay

Obowiązkowa religia albo etyka w polskich szkołach. Od kiedy zmiany?

2022-09-01 7:38

Czy już w nowym roku szkolnych 2022/2023 religia, bądź etyka będzie obowiązkowym przedmiotem? O tym, że tak ma się stać mówiono jeszcze w poprzednim roku. Co ważne, brakuje nauczycieli etyki dlatego MEiN podpisało projekt finansowania studiów podyplomowych. Wybór padł na uczelnie o charakterze katolickim.

Obowiązkowa religia lub etyka w szkole. Jakie przepisy obowiązują obecnie?

Aktualne przepisy dotyczące nauczania religii w polskich szkołach są takie, że to na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów można zorganizować katechezy. Takie życzenie musi być wyrażone w formie oświadczenia pisemnego i można je w każdej chwili odwołać. - Publiczne przedszkola i szkoły podstawowe organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadpodstawowe na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu nauki religii decydują uczniowie – brzmi treść ustawy o systemie oświaty.

Obowiązkowa religia w szkołach?

Dotychczas rodzic mógł wybrać, czy jego dziecko będzie uczestniczyć w lekcjach religii lub etyki. Miał też trzeci wybór, którym było nie uczęszczanie na żadne z tych zajęć. Jak się okazuje, uczniom jedna z trzech opcji zostanie wycofana. Będą musieli zdecydować się albo na religię, albo na etykę. Co ważne, minister Przemysław Czarnek mówił w jednym z wywiadów, że uczęszczanie na katechezy, bądź lekcje etyki nigdy nie będzie obowiązkowe.

- Ktoś, kto nie będzie chciał chodzić na religię, bo religia nigdy nie była, nie jest i nie będzie obowiązkowa w szkołach, będzie uczęszczał na etykę - mówił.

Zabraknie jedzenia dla Polaków?! Ekspert ma druzgoczące zdanie

Obowiązkowa religia nie w tym roku szkolnym

Choć o tym pomyśle mówi się już od 2021 roku, to w tym roku szkolnym ani religia, ani etyka nie będzie przedmiotem obowiązkowym. Powodem, który uniemożliwia wprowadzenie nowych przepisów jest brak nauczycieli etyki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisało więc projekt finansowania studiów podyplomowych dla nauczycieli, którzy będą chcieli uczyć etyki. Wybrano także uczelnie, na których tego rodzaju studia będzie można realizować. Wszystkie placówki mają charakter katolicki. Należą do nich:

  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, 
  • Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Collegium Intermarium (wykładają tam specjaliści Ordo Iuris)
  • Akademia Ignatianum w Krakowie, 
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 
  • Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka), 
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Obowiązkowa etyka w szkołach. Od kiedy? 

Jak podaje portal prawo.pl zajęcia z etyki będą obowiązkowe:

  • od 1 września 2023 r. – dla uczniów klas  IV szkół podstawowych i klas I szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2024 r. – dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2025 r. – dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych oraz klas I – III szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2026 r. – dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych i klas I-IV szkół ponadpodstawowych wszystkich typów;
  • od 1 września 2027 r. – dla uczniów klas IV-VIII  szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.