REGION: Co zrobić z choinką po Świętach? Podkarpaccy leśnicy podpowiadają

2022-01-14 10:03
REGION: Co zrobić z choinką po Świętach? Podkarpaccy leśnicy podpowiadają
Autor: Unsplash.com/ Annie Spratt

Jeśli drzewko kupiliśmy w nadleśnictwie, po okresie świątecznym można je tam z powrotem odwieźć. Można je oddać także do specjalnego punktu zbioru choinek, gdzie zostanie rozdrobnione i wykorzystane później w ogrodach lub spalone w elektrociepłowni.

Co zrobić z choinką po Świętach? Odpowiedź na to, nurtujące wiele osób po Bożym Narodzeniu, pytanie mają podkarpaccy leśnicy. Jeśli drzewko ma zachowane korzenie, to podlewając i przechowując je w nieużywanym pokoju lub garażu, można przetrzymać do wiosny, do momentu przesadzenia choinki do gruntu. W pomieszczeniu, w którym stoi choinka po Świętach, warto też obniżyć temperaturę by drzewko przyzwyczaiło się do niższych wartości, jakie panują na zewnątrz.

Jeśli zaś jest drzewko nie ma już korzeni- może trafić w rozdrobnionej formie do przydomowego kompostownika lub posłużyć np. jako rozpałka do kominka. A co zrobić z choinką jeśli paleniska w domu nie ma?

Jeśli drzewko kupiliśmy w nadleśnictwie, po okresie świątecznym można je tam z powrotem odwieźć. Możemy też choinkę, pozbawioną oczywiście wszelkich ozdób świątecznych, złożyć w lesie. Ona „wejdzie” sobie w ten obieg naturalny i powróci do lasu jako materiał organiczny, który rozłoży się i będzie dawał pożywkę do życia innym organizmom- mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Drzewko oddać można także do specjalnego punktu zbioru choinek, gdzie zostanie rozdrobnione i wykorzystane później w ogrodach lub spalone w elektrociepłowni.

Kultowe samochody z lat 80. Pamiętasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 5
Ferrari uważane za prawdziwą legendę. O jakim modelu mowa?
Ferrari F40
Młoda artystka Agnieszka Ciura pokazuje podkarpacką historię i obrzędowość na autoportretach
Posłuchaj o właściwościach i zastosowaniu zielonego jęczmienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE