Ranking najbardziej nieuprzejmych miast

i

Autor: pixabay.com

Ranking najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Czy znalazł się w nim Rzeszów?

2023-02-03 15:59

Na to, czy w danym mieście możemy czuć się dobrze, czy nie, wpływa wiele czynników. To m.in. ludzie, atmosfera oraz lokalne zwyczaje. Poznaliśmy ranking najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Jak wypada Rzeszów?

Ranking nieuprzejmości. Kto "wygrał"?

Międzynarodowa platforma edukacyjna Preply przygotowała ranking polskich miast, uwzględniając to, gdzie możemy spotkać się z największą nieuprzejmością. Autorzy badania prześwietlili nastroje około 1550 mieszkańców z 19 największych miast naszego kraju, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące częstotliwości występowania niegrzecznych zachowań. Kryterium, jakie obowiązywało w badaniu, to zamieszkiwanie danego miasta przez co najmniej rok. Czy dane są zaskakujące? Radzimy podejść do nich z dystansem.

Ankietowani odpowiedzieli m.in. na pytania o obserwację takich zachowań jak ignorowanie nieznajomych, głośne rozmowy przez telefon w miejscu publicznym, szybka jazda przez przejścia dla pieszych, wpychanie się w kolejkę, czy złe traktowanie obsługi sklepów. Podsumowaniem badania jest stworzony ranking, uwzględniający 10 najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce? Komu przypadło niechlubne pierwsze miejsce?

Na czele zestawienia znalazła się Łódź. Tamtejsi mieszkańcy uznawani są za bardzo hałaśliwych, niekulturalnych za kierownicą i zbytnio wpatrzonych w swój telefon. Na drugim miejscu znalazł się Lublin, a skład podium uzupełniła Warszawa. Tym razem medale nie są jednak przewidziane. W czołowej dziesiątce zmieściły się jeszcze takie miasta jak Częstochowa, Kraków, Radom, Gliwice, Kielce, Toruń i Olsztyn.

Rzeszów wśród uprzejmych miast

Ranking najbardziej nieuprzejmych miast może dać nam także informację, w których miastach spotkamy się z bardziej grzecznymi zachowaniami. Tutaj rywalizacja była niezwykle zacięta i ostatecznie na pierwszym miejscu znalazły się dwa miasta. Ex aequo triumfowali Szczecin oraz Wrocław. Autorzy rankingu zwycięstwo tych miast argumentują ich położeniem. Są bliżej zachodu, co może przekładać się na zadowolenie z życia oraz zarobki. W efekcie zamieszkujący tam są mniej zestresowani i bardziej skłonni do okazywania miłych gestów.

Bardzo ciekawie wygląda klasyfikacja poza podium. Na siódmym miejscu rankingu znalazł się Rzeszów. Miejsce w czołowej dziesiątce to dobry wynik, ale również skłaniający do refleksji, że zawsze może być lepiej. Przed stolicą Podkarpacia uplasowały się Katowice, Gdańsk, Poznań i Gdynia. Za nami widnieją Białystok, Bydgoszcz i Olsztyn.

Ćwiczenia kontrterrorystów i żołnierzy z Rzeszowa i Gliwic
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE