Trujące grzyby podobne do jadalnych
W tym roku pogoda była na wiosnę wyjątkowo łaskawa dla grzybiarzy. Za jej sprawą w lasach pojawił się w maju i czerwcu prawdziwy wysyp grzybów. Można się było natknąć na koźlarze, prawdziwki, podgrzybki i kurki. Fotki i nagrania zaskoczonych grzybiarzy, wracających z grzybobrań z pełnymi koszykami, zalały Facebooka. Na pewno obrazki tego typu były zachętą dla rzesz osób, które chciały po raz pierwszy spróbować swoich sił w poszukiwaniu grzybów.
W takiej sytuacji łatwo o pomyłkę! Wiele gatunków trujących jest bardzo podobna do popularnych grzybów jadalnych! Łatwo przez to o pomyłkę, a ta w skutkach może być naprawdę tragiczna. Zatrucie może stanowić zagrożenie dla życia! Szczególnie w przypadku gatunków wyjątkowo toksycznych.
Postanowiliśmy wybrać dla was kilka przykładów grzybów, które są do siebie wyjątkowo podobne. Pomyłka przy ich zbieraniu niestety może być tragiczna w skutkach, ale kliknięcie złej odpowiedzi w naszym quizie zdecydowanie nie niesie ze sobą aż takich konsekwencji… Sprawdźcie, w ilu przypadkach wybralibyście dobrze.
Rozwiążcie nasz quiz: Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!
Polecany artykuł:
Co robić w przypadku zatrucia grzybami?
W przypadku podejrzenia zatrucia należy działać natychmiastowo. Jeśli po spożyciu grzybów pojawią się nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura, może to oznaczać najgorsze. W takiej sytuacji trzeba wywołać wymioty i natychmiast zgłosić się do lekarza!
Jakich zasad przestrzegać, zbierając grzyby?
Wybierając się na grzyby – szczególnie, jeśli jesteśmy początkujący – warto przestrzegać kilku zasad, które zminimalizują ryzyko zebrania trujących gatunków.
Oto one:
- zbieraj grzyby, co do których nie masz najmniejszych wątpliwości, że są jadalne;
- korzystaj z atlasów;
- zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby – wygląd owocników może mylić;
- zbieraj tylko grzyby rurkowe – nie ma wśród nich śmiertelnie trujących.
Zobacz też naszą galerię: Jakie grzyby zbierać wiosną?