Grzyb

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Quiz

QUIZ. Jadalne czy trujące? Potrafisz rozpoznać grzyby?

2023-11-30 14:38

Od razu zdradzimy, że w przypadku części z tych grzybów prawidłowa identyfikacja wymaga naprawdę wprawnego oka. Dla zaprawionego w bojach grzybiarza odpowiedzi nie powinny stanowić problemu. Sprawdź, jak ci pójdzie!

Trujące grzyby podobne do jadalnych

W tym roku pogoda była na wiosnę wyjątkowo łaskawa dla grzybiarzy. Za jej sprawą w lasach pojawił się w maju i czerwcu prawdziwy wysyp grzybów. Można się było natknąć na koźlarze, prawdziwki, podgrzybki i kurki. Fotki i nagrania zaskoczonych grzybiarzy, wracających z grzybobrań z pełnymi koszykami, zalały Facebooka. Na pewno obrazki tego typu były zachętą dla rzesz osób, które chciały po raz pierwszy spróbować swoich sił w poszukiwaniu grzybów.

W takiej sytuacji łatwo o pomyłkę! Wiele gatunków trujących jest bardzo podobna do popularnych grzybów jadalnych! Łatwo przez to o pomyłkę, a ta w skutkach może być naprawdę tragiczna. Zatrucie może stanowić zagrożenie dla życia! Szczególnie w przypadku gatunków wyjątkowo toksycznych.

Postanowiliśmy wybrać dla was kilka przykładów grzybów, które są do siebie wyjątkowo podobne. Pomyłka przy ich zbieraniu niestety może być tragiczna w skutkach, ale kliknięcie złej odpowiedzi w naszym quizie zdecydowanie nie niesie ze sobą aż takich konsekwencji… Sprawdźcie, w ilu przypadkach wybralibyście dobrze.

Rozwiążcie nasz quiz: Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące! 

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz

Co robić w przypadku zatrucia grzybami?

W przypadku podejrzenia zatrucia należy działać natychmiastowo. Jeśli po spożyciu grzybów pojawią się nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura, może to oznaczać najgorsze. W takiej sytuacji trzeba wywołać wymioty i natychmiast zgłosić się do lekarza!

Jakich zasad przestrzegać, zbierając grzyby?

Wybierając się na grzyby – szczególnie, jeśli jesteśmy początkujący – warto przestrzegać kilku zasad, które zminimalizują ryzyko zebrania trujących gatunków.

Oto one:

  • zbieraj grzyby, co do których nie masz najmniejszych wątpliwości, że są jadalne;
  • korzystaj z atlasów;
  • zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby – wygląd owocników może mylić;
  • zbieraj tylko grzyby rurkowe – nie ma wśród nich śmiertelnie trujących.

Zobacz też naszą galerię: Jakie grzyby zbierać wiosną?

Czy warto jeść grzyby?
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE