Województwo podkarpackie przestanie istnieć? Zaskakująca propozycja nowego podziału Polski

i

Autor: Google Street View

QUIZ

Quiz. Dopasuj miasta do województw. Wiesz, gdzie leżą te polskie miasta?

2023-12-08 15:40

Jak dobrze znasz stolice polskich województw? Zapewne wiesz, że stolic w Polsce jest nieco więcej niż samych województw. Dokładnie dwa regiony w naszym kraju mają nie jedno a dwa miasta uważane za siedziby. Wiesz dlaczego? Sprawdź swoją wiedzę na temat stolic polskich województw!

Znasz geografię Polski?

Można rzec – kiedyś to było łatwiej. W Polsce było o wiele więcej województw, a każde z nich nosiło nazwę od miasta, które uważane było za siedzibę danego regionu. W opolskim było to Opole, w rzeszowskim Rzeszów, w przemyskim Przemyśl, a zamojskim Zamość i tak dalej. Wraz z 1 stycznia 1999 roku w życie weszła reforma administracyjna i z 49 województw zostało tylko 16. Taka zmiana miała przede wszystkim usprawnić działanie władz na nieco szerszym terenie i co najważniejsze – zbudować samorządność.

Quiz o stolicach polskich województw

Pytania o dawne województwa nie miałyby sensu, dlatego pytamy o aktualny stan rzeczy. 16 województw nosi nazwy, które nieraz wprowadzają w błąd, niektóre nic nie mówią o stolicy swojego regionu. Dlatego ten quiz można uznać za trudny, a stuprocentową wiedzą popiszą się tylko prawdziwi znawcy geografii Polski. Sprawdźcie czy do takich należycie!

Quiz o stolicach polskich województw

Pytanie 1 z 16
Stolica woj. dolnośląskiego mieści się w:

ZOBACZ: W których miastach dochodzi do najmniejszej liczby kolizji? Jak w rankingu wypada Rzeszów?

Lubelskie. Tak wyglądała nocna burza
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE