Zielona strzałka

i

Autor: M.W. Przejeżdżasz tak na zielonej strzałce? Licz się z mandatem i punktami karnymi

Porady

Przejeżdżasz tak na zielonej strzałce? Licz się z mandatem i punktami karnymi

2023-11-30 14:03

Zielona strzałka przy jednocześnie świecącym się czerwonym świetle umożliwia kierowcom wjazd na skrzyżowanie. Część z nas, robi to jednak nieprawidłowo, czym narażamy się na mandat i punkty karne, a także stwarzamy ryzyko stłuczki. Jak powinniśmy się zachować widząc zieloną strzałkę na sygnalizacji świetlnej? Kiedy możemy wjechać na skrzyżowanie?

Spis treści

  1. Przejeżdżasz tak na zielonej strzałce? Licz się z mandatem i punktami karnymi
  2. Mandat za zieloną strzałkę 2023

Przejeżdżasz tak na zielonej strzałce? Licz się z mandatem i punktami karnymi

Widząc czerwone światło na sygnalizacji świetlnej każdy kierowca musi przerwać swoją jazdę. To oczywiste. Przepisy drogowe zakładają jednak możliwość wjazdu na skrzyżowanie, jeśli sygnalizacja posiada zieloną strzałkę. W sytuacji prawosktętu kierowca widząc taki sygnał ma prawo skręcić, jednak nie bezwarunkowo. Wielu z nas o tym zapomina, ale gdy mamy przed sobą czerwone światło wraz z zieloną strzałką na skrzyżowaniu, dalsza jazda jest możliwa tylko pod jednym warunkiem. Jakim?

Skręcanie na zielonej strzałce przy świecącym się czerwonym świetle jest dozwolone tylko w przypadku, gdy kierowca zatrzyma swój pojazd i upewni się, że jego wjazd na skrzyżowanie nie utrudni ruchu pozostałym uczestnikom. Bardzo ważne w takich sytuacjach jest obserwowanie pieszych, ponieważ oni w tym samym momencie mogą mieć zielone światło, a naszym obowiązkiem jest ustąpić im pierwszeństwa. Istotne jest całkowite zatrzymanie samochodu. Niektórym wydaje się, że gdy zwolnią i rozglądną się, nie złamią przepisów. Jest jednak inaczej. Gdy nasz samochód jest w ruchu i przekroczymy sygnalizację, policja może nałożyć na nas mandat karny.

Mandat za zieloną strzałkę 2023

Jakie konsekwencje mogą nas czekać, gdy złamiemy przepisy dotyczące zielonej strzałki? Gdy nie zatrzymamy samochodu i nie upewnimy się, czy wjazd na skrzyżowanie nie utrudnia jazdy pozostałym kierowcom, policja może ukarać nas mandatem w wysokości 100 złotych i 6 punktów karnych. Wydaje się jednak, że nie mandat jest tutaj najważniejszy. Doprowadzenie do stłuczki czy potrącenia pieszego może przynieść poważne konsekwencje. W takich przypadkach kara, jaka nam grozi, jest już dużo wyższa.

ZOBACZ: W KTÓRYCH MIASTACH DOCHODZI DO NAJMNIEJSZEJ LICZBY KOLIZJI? JAK W RANKINGU WYPADA RZESZÓW?

Zignorował czerwone światło i doszło do tragedii! Było tylko słychać huk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE