Przedsiębiorcy mogą stracić pieniądze z tarczy antykryzysowej. Kiedy trzeba je zwrócić?

2020-11-30 10:53
Pieniądze z tarczy mogą być do zwrotu
Autor: Pixabay

Od 30 listopada obowiązuje nowelizacja ustaw covidowych. Teraz przedsiębiorcy mogą stracić pieniądze otrzymane w ramach tarcz antykryzysowych. Wystarczy, że złamią obostrzenia. Jakie?

Zwrot pieniędzy z tarczy antykryzysowej

Jest na przedsiębiorców łamiących obostrzenia. W poniedziałek 30 listopada w życie weszła nowelizacja ustaw covidowych. Teraz przedsiębiorcy mogą stracić pieniądze przyznane w ramach tarcz antykryzysowych. Starając się o środki muszą bowiem wypełnić oświadczenie, które mówi, że nie naruszają ograniczeń, nakazów i zakazów, które rząd ustanowił w trakcie pandemii COVID-19 w Polsce.

"W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Decyzję o obowiązku zwrotu pomocy wydaje podmiot udzielający pomocy publicznej" - opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Jednocześnie zapowiadane są kontrole sanepidu czy policji.

Kiedy przedsiębiorca zwróci pieniądze z tarczy?

Na baczności muszą się mieć między innymi hotelarze, restauratorzy czy właściciele siłowni. Ci pierwsi będą karani za meldowanie w hotelach turystów. Przypomnijmy, że hotele mogą być otwarte jedynie dla gości odbywających podróże służbowe. Restauratorzy z kolei mogą sprzedawać jedynie jedzenie na wynos. Kara spotka ich na przykład za udostępnianie stolików do spożywania posiłków na miejscu.

Co ważne, pieniądze z tarczy mogą też stracić właściciele sklepów, jeśli nie będą przestrzegali godzin dla seniorów i limitów w sklepach.

Osoby łamiące obostrzenia muszą liczyć się nie tylko ze zwrotem państwowych pieniędzy, ale też z zapłatą mandatu.

Posłuchaj o właściwościach oleju ryżowego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami,
Chmara jeleni w leśnictwie Napromek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE