ProteGO Safe: Aplikacja poinformuje Cię, czy w pobliżu nie ma chorych na koronawirusa

2020-04-21 10:16
ProteGO Safe: Aplikacja poinformuje Cię, czy w pobliżu nie ma chorych na koronawirusa
Autor: Unsplash/chad_madden

O nowej aplikacji, którą można bezpłatnie zainstalować w naszych telefonach informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Apka spełnia dwie funkcje. Jedna z nich to informowanie, czy w pobliżu nie ma zakażonych. Jak to działa?

ProteGO Safe: Co daje nowa aplikacja?

Od początku epidemii koronawirusa programiści na całym świecie pracują nad aplikacjami, które mają pomóc w zwalczaniu rozprzestrzeniania się choroby:

- Przyglądamy się, co w tej kwestii dzieje się na świecie. W tym samym czasie stale prowadzimy własne prace. Pomagają nam w tym świetni polscy programiści. Udostępniana dziś pierwsza wersja ProteGO Safe to efekt ich wysiłków - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Nowa aplikacja ma pełnić dwie funkcje - pierwsza to samokontrola naszego zdrowia, druga to informowanie, druga - wykorzystująca technologię Bluetooth - będzie zbierała informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informowała o spotkaniach z chorymi.

ProteGO Safe: Samokontrola zdrowia

Obecnie aplikacja działa w pierwszm trybie. Każdy z nas może ocenić, w jakiej grupie ryzyka się znajduje. Wystarczy zgodnie z prawdą odpowiedzieć na zadawane przez apkę pytania, między innymi o wiek, płec, ale też choroby przewlekłe i ewentualne aktualne objawy chorobowe.

ProteGO Safe: Czy spotykasz osoby zakażone?

Drugi moduł aplikacji będzie dostępny już wkrótce. Trwają intensywne prace nad nim:

"Kolejną wersję aplikacji, dostępną również na urządzeniach z systemem iOS oraz wzbogaconą o moduł wykorzystujący technologię Bluetooth, przedstawimy w ciągu najbliższych dni. Jesteśmy otwarci na pomysły, chętnie wysłuchamy opinii na temat naszego rozwiązania. Można je wysyłać na adres protego@mc.gov.pl" - pisze Ministerstwo Cyfryzacji.

Ilu chorych na Podkarpaciu?

Dodajmy, że w momencie pisania tego artykułu (21 kwietnia) na Podkarpaciu stwierdzono 266 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 90 osób wyzdrowiało, a życia 16 nie udało się uratować.

Posłuchaj, jakie zmiany zachodzą w psychice starszej osoby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COŚ DOBREGO #008
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE