Prawo jazdy będzie można wyrobić wcześniej. Nadchodzą duże zmiany!

i

Autor: pixabay.com

Prawo jazdy będzie można wyrobić wcześniej. Nadchodzą duże zmiany!

2023-03-03 11:59

Komisja Europejska planuje wprowadzić spore zmiany w kwestii prawa jazdy. Prawo jazdy od siedemnastego roku życia nawet w przypadku aut ciężarowych, okres próbny, cyfrowe dokumenty dla wszystkich członków Unii Europejskiej – to tylko kilka z proponowanych zmian, które w życie mają wejść w najbliższych latach. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Zmiany w prawie jazdy. Komisja Europejska przedstawia plany

Komisja Europejska przestawiła plan proponowanych zmian, które mają zrewolucjonizować kwestię zdobywania prawa jazdy. Jest to spowodowane chęcią poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale zmiany mają także zachęcić młodych ludzi do podejmowania pracy kierowcy zawodowego. W ostatnich latach widoczny jest kryzysy wynikający z coraz mniejszej liczby osób zainteresowanych pracą w branży. Usprawnienia mają też przybliżyć nas do realizacji „wizji zero”, zakładającej zerową liczbę wypadków śmiertelnych do 2050 roku.

Wniosek w sprawie praw jazdy zmienia obowiązujące prawo UE i jest inspirowany najlepszymi praktykami obowiązującymi już w kilku państwach członkowskich. W ubiegłym roku na drogach UE zginęło ponad 20 tys. osób, a większość ofiar to piesi, rowerzyści oraz użytkownicy hulajnóg i motocykli - informuje Komisja Europejska.

Średni wiek kierowcy zawodowego w Europie to aktualnie ponad 50 lat. W związku z tym Unia Europejska chce ułatwić młodym kierowcom zdobywanie koniecznych uprawnień. Przedstawione propozycje umożliwiają rozpoczęcie procesu starania się o prawo jazdy zarówno na samochody osobowe, jak również ciężarowe, już w wieku 17 lat. Po uzyskaniu prawa jazdy, do czasu ukończenia 18 lat mógłby poruszać się po drogach wyłącznie z osobą bardziej doświadczoną.

Osoby, które ukończyły 17 lat, będą mogły samodzielnie prowadzić pojazd od ukończenia 18. roku życia i pracować jako zawodowi kierowcy, gdy tylko pozwoli na to zajmowane przez nich stanowisko. Początkujący kierowcy będą się również uczyć, w jaki sposób ich styl jazdy - np. czas zmiany biegów - wpływa na emisje – przekazuje Komisja Europejska.

Celem poprawa bezpieczeństwa na drogach

Aby sytuacja na europejskich drogach uległa poprawie, a liczba śmiertelnych wypadków zredukowała się do jak najmniejszej liczby, Unia Europejska proponuje szereg zmian, które miałyby zacząć obowiązywać już niedługo.

  • Okres próbny obowiązujący co najmniej dwa lata dla początkujących kierowców i zasada zero tolerancji dla prowadzących pod wpływem alkoholu.
  • Zmiana w kursach na prawo jazdy, mająca na celu lepsze przygotowanie przyszłych kierowców na kwestie dotyczące sytuacji z pieszymi, rowerzystami, a także użytkownikami hulajnóg elektrycznych.
  • Bardziej zaostrzone przepisy dotyczące weryfikacji sprawności fizycznej i psychicznej z uwzględnieniem postępu w leczeniu chorób.

Nowe egzaminy na prawo jazdy 

Zmiany dotkną także egzaminów na prawo jazdy. Aktualizacja przepisów ma dotyczyć kwestii przejścia na pojazdy bezemisyjne. Komisja proponuje, aby w w czasie egzaminu sprawdzać umiejętności prowadzenia pojazdów pod kątem wpływu na środowisko. Początkujący kierowcy będą się również uczyć, w jaki sposób ich styl jazdy - np. czas zmiany biegów - wpływa na emisje- czytamy na stronach KE.

Życie kierowców ma zostać też ułatwione pod kątem wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy, które obowiązuje już w Polsce. Zamiana, przedłużenie ważności lub wymiana prawa jazdy będą znacznie łatwiejsze, ponieważ wszystkie procedury będą prowadzone online – przekonują przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Koniec z bezkarnością piratów drogowych za granicą

Komisja Europejska planuje także wprowadzenie specjalnego portalu internetowego, dzięki któremu dostęp do informacji na temat przepisów obowiązujących na terenie danego kraju będzie znacznie łatwiejszy. Dzięki niemu będzie można także płacić mandaty za wykroczenia dokonane za granicą. Cyfrowe prawo jazdy ma usprawnić komunikację pomiędzy poszczególnymi państwami, w związku z czym bezkarność obcokrajowców w danym państwie będzie znacząco ukrócona. Do tej pory w dużej liczbie przypadków sprawcy w związku z problemem z identyfikacją, pozostawali bezkarni. Zmiany miałyby dotknąć także kwestii zakazu prowadzenia pojazdów. Dzięki proponowanej przez KE zmianie, zakaz wydany w jednym państwie członkowskim obowiązywałby na terenie całej Unii Europejskiej.

Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych