Ponad połowa rzeszowian pomogła uchodźcom z Ukrainy. Tak wynika z raportu Unii Metropolii Polskich

2022-08-04 16:26
Ponad połowa rzeszowian pomogła uchodźcom z Ukrainy. Tak wynika z raportu Unii Metropolii Polskich
Autor: Fot.Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszowianie są jednymi z najbardziej pomocnych ludzi w kraju. Tak wynika z najnowszego raportu Unii Metropolii Polskich, który mówi o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Okazuje się, że większość mieszkańców Rzeszowa przynajmniej przekazała żywność, czy ubrania za wschodnią granicę, lub uchodźcom, którzy zatrzymali się w mieście.

Unia Metropolii Polskich przygotowała raport „Sąsiedzka pomoc”, który uwzględnia działania na rzecz uchodźców ze strony samorządów i mieszkańców 12 miast członkowskich. – Zestawienie zostało przygotowanie na podstawie wywiadów przeprowadzonych z tysiącem mieszkańców z każdego miasta. Dane były pozyskiwane od 4 kwietnia do 2 maja i dotyczą form udzielania pomocy uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Wynika z nich jasno, że zdecydowana większość Polaków pomogła swoim sąsiadom. Okazuje się, że Rzeszów w niektórych aspektach „wyprzedza” pozostałe miasta mówi Marcin Piecyk z rzeszowskiego ratusza.

Tour de Pologne w Rzeszowie

W pomoc zaangażowana ponad połowa mieszkańców

Ponad połowa mieszkańców Rzeszowa zaangażowała się w przekazanie żywności na rzecz uciekających przed wojną Ukraińców. Aż 45 proc. rzeszowian postanowiła pomóc oddając ubrania czy inne, potrzebne do funkcjonowania przedmioty. 32 proc. pomogła finansowo, a blisko 1/3 mieszkańców zdecydowała się na pracę wolontariusza w punkcie pomocy. 15 proc. mieszkańców Rzeszowa podróżowała nawet na polsko-ukraińską granicę, aby zabrać stamtąd uchodźców.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE