Ponad 3 mln tabletek jodku potasu trafiły na Podkarpacie. Ma wystarczyć dla każdego

2022-10-04 15:42
Ponad 3 mln tabletek jodku  trafiły na Podkarpacie. Ma wystarczyć dla każdego
Autor: PAP/Michał Zieliński BIAŁYSTOK KONFERENCJA WS. DYSTRYBUCJU JODKU POTASU

Tabletek ma starczyć dla każdego. Gminy i miasta na Podkarpaciu są już gotowe na ewentualne zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym. To efekt trwającego od kilkunastu dni ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Na Podkarpacie 3 mln 200 sztuk podzielono między 880 punktów.

Radioaktywne zagrożenie jest znikome, a czujniki nie odnotowują żadnych zmian – uspokajają urzędnicy z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Wszystko to jest efektem regularnego ostrzału przez Rosjan zaporoskiej elektrowni atomowej.

– Do gminnych punktów dystrybucyjnych jodek potasu już dotarł. Mamy zabezpieczone 3 mln 200 sztuk tabletek, które znajdują się w 880 punktach gminnych, przeznaczonych do dystrybucji – poinformowała Leniart.

Wraz z dystrybucją tabletek przekazywana będzie ulotka zawierająca szczegółowe informacje o dawkowaniu i o ewentualnych skutkach ubocznych.

Mimo złej pogody turyści ciągle odwiedzają Bieszczady

Sytuacja jest stale monitorowana

Podkarpacki sanepid na bieżąco monitoruje ewentualne radioaktywne zagrożenia korzystając przy tym ze stacji pomiarowych m.in. w powiecie przemyskim, sanockim i w Rzeszowie.

– Nie notujemy żadnych przekroczeń. Są to poziomy rzędu paru setnych mikrosiwerta na godzinę – powiedział Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu.

Punkty, w których tabletki z jodem są dostępne to głównie szkoły, a także remizy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak podkreśla endokrynolog, dr n. med. Mariusz Partyka - tabletki są bezpieczne dla zdrowia. – Im młodsza osoba przyjmuje profilaktykę, tym większa jest dla niej korzyść. Najbardziej narażone na promieniowanie są małe dzieci, kobiety w ciąży i młodzi dorośli. Korzyści z tej profilaktyki spadają po 40. roku życia – zauważył dr Partyka.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE