Polski paszport w gronie najsilniejszych na świecie. Które zajmujemy miejsce?

i

Autor: pexels

Polski paszport w gronie najsilniejszych na świecie. Które zajmujemy miejsce?

2023-01-10 16:40

Słyszeliście o sile paszportów? Nie? To najwyższa pora nadrobić zaległości. Tym bardziej, że Polska ma się tu czym poszczycić. Jak się okazuje, polskie paszporty są jednymi z najsilniejszych na świecie. Co to oznacza?

Jak wynika z rankingu przygotowanego przez Henley Passport Index w oparciu o dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) polski paszport uznawany jest za jeden z najsilniejszych. Jego posiadacze mogą bez najmniejszych problemów wjechać do 174 krajów. Oznacza to, że ich pula powiększyła się o 17 państw w ciągu ostatnich pięciu lat.

Siła paszportu - czym jest?

Na ogólną ocenę siły paszportu danego kraju składa się z kilka czynników. Na ich liście króluje liczba krajów, do których posiadacza dokumentu może wjechać bez wizy, państw, w których wizę otrzyma na lotnisku lub za pośrednictwem internetowego systemowi, a także liczba krajów, do których wjazd wiąże się z wcześniejszą wizytą w ambasadzie.

Polski paszport w rankingu najsliniejszych

Polacy całkowicie bezwizowo mogą przekroczyć granice aż 115 krajów. Kwestie formalne dotyczące wjazdu na teren danego kraju można załatwić na lotniskach w 50 państwach. Wizyta w ambasadzie konieczna jest dla posiadaczy polskiego paszportu tylko w przypadku 25 krajów. Największym problemem jest wjazd na teren m.in. Rosji, Jemenu, Czadu, Chin, Sudanu, Ghany, ale też Korei Północnej.

W sumie wg danych Henley Passport Index polski paszport zdobył 173 punkty. Dały mu one bardzo wysokie, trzecie miejsce w światowym rankingu. Oznacza to, że Polska znalazła się na szczycie zestawienia w towarzystwie Belgii, Portugalii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Nowej Zelandii.

Szybkie pytania - Mateusz Ziółko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE