Polska w szponach potężnego antycyklonu. Niepokojące prognozy na kolejne dni

i

Autor: Pixabay.com/wxcharts.com

Pogoda

Polska w szponach potężnego antycyklonu. Niepokojące prognozy na kolejne dni

2023-05-29 9:34

Potężny antycyklon diametralnie wpłynie na pogodę w Polsce. W najbliższym czasie nie ma co spodziewać się opadów deszczu. Oznacza to, że najbliższe dni mogą pogłębić zagrożenie pożarowe i suszę. To nie są dobre wiadomości! Ilość opadów na przełomie maja i czerwca będzie znacznie poniżej normy. Czy fala suszy połączy się z falą upałów? Czekają nas trudne dni?

Spis treści

  1. Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej
  2.  Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej. Spowoduje zagrożenie pożarowe i pogłębi suszę 
  3. Antycyklon w Polsce. Deszcz tylko lokalnie

Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej

Na przełomie maja i czerwca pogoda w Polsce ustabilizuje się. Mocno odczujemy wysokie temperatury, a także brak opadów deszczu. Trzeba zdać sobie sprawę, że taka pogoda jest bardzo niebezpieczna. Co więcej, to nie będzie kwestia kilku, a bardziej kilkunastu dni, co tylko pogorszy warunki spowodowane suszą i stworzy ogromne zagrożenie pożarowe. - Temperatura wraz z początkiem tygodnia zacznie szybko rosnąć, osiągając nawet próg dni gorących, ale co należy podkreślić, to fakt, że w ostatnich dniach meteorologicznej wiosny nie zanotujemy pierwszego dnia upalnego na obszarze Polski. To zmieni się najprawdopodobniej w pierwszej połowie czerwca, gdy temperatura może osiągnąć 30°C i więcej – informuje portal fanipogody.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Straż Graniczna radzi: Jedziesz na wakacje? Sprawdź to zanim wyruszysz

 Potężny antycyklon obejmie Polskę na dłużej. Spowoduje zagrożenie pożarowe i pogłębi suszę 

Masy powietrza, które w najbliższych dniach będą docierać do Polski mają być o stabilnej równowadze.

Z tego powodu ilość opadów ma być znacznie poniżej średniej klimatycznej. Coraz wyższa temperatura, intensywna i długa operacja słoneczna oraz nasilająca się prędkość wiatru w ciągu dnia, sprzyjać ma zaostrzaniu się suszy glebowej oraz wzrostowi zagrożenia pożarowego – zaznaczają eksperci.

W pierwszy dzień rozpoczęto tygodnia, mapa zagrożenia pożarowego wskazuje, że w większości lasów na terenie Polski występuje już średnie zagrożenie. W najbliższych dniach może się ono zdecydowanie pogłębić.

Potężny antycyklon spowoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach

i

Autor: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Antycyklon w Polsce. Deszcz tylko lokalnie

Brak deszczu to niewątpliwe duże zagrożenie nie tylko w lasach, ale i dla rolników, którzy nie mogą być zadowoleni z nadchodzącej pogody. Możliwe, że w tygodniu na przełomie maja i czerwca wystąpią burze, będą one miały charakter jedynie lokalny.

Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że opady zdarzą się w kolejnych dniach głównie w obszarach górskich i podgórskich, gdzie ważną role odegra orografia terenu. We wtorek opady konwekcyjne o bardzo ograniczonym zasięgu i burze termiczne możliwe są na południu oraz wschodzie kraju. Środa i czwartek prawdopodobnie bez opadów. Więcej popada może dopiero w kolejnych tygodniach czerwca, ale będą one głównie o charakterze konwekcyjnym, które dominują w półroczu ciepłym – dodają eksperci.

ZOBACZ: Co skrywa Jezioro Tarnobrzeskie? Latem zaroi się tam od mieszkańców

Pożar przy ulicy Litewskiej w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE