Policzyli, ile teraz warte jest 500 plus po podwyżkach cen. Kwota jest bardzo niska

2020-11-23 11:22 Sylwia Indycka-Rosół
Ile warte jest 500 plus?
Autor: Pixabay

500 plus wprowadzono w 2016 roku i od tego czasu kwota świadczenia na dziecko jest niezmienna. Teraz jednak przez ogromny wzrost cen 500 złotych jest warte znacznie mniej niż 4 lata temu. Ile dokładnie?

Ile warte jest 500 plus?

Serwis money.pl wyliczył, ile realnie warte jest świadczenie 500 plus, które pierwszy raz wypłacono 4 lata temu, a od tego czasu kwota pieniędzy jest niezmienna. Okazuje się, że inflacja "zjadła" przez ten czas prawie 50 złotych i teraz 500 plus to już realnie 454 złote!

Winny temu jest wzrost cen - w Polsce ceny szybują w górę najszybciej ze wszystkich państw w UE. W efekcie za tę samą kwotę co roku można kupić coraz mniej. Na szczęście wraz ze wzrostem cen rosną też wynagrodzenia. Realny problem mają jednak osoby, które utrzymują się tylko ze świadczeń na dzieci, na przykład 500 plus. Stracili też ci, którzy odkładali pieniądze na dzieci:

"Straty są jeszcze większe, jeśli pieniądze te były odkładane "do skarpety". Przez ten cały czas inflacja wyniosła w sumie około 9 proc. I o tyle też spadła wartość oszczędności" - wyjaśnia money.pl.

500 plus do likwidacji?

Co ważne, rząd cały czas zapewnia, że program 500 plus, mimo kryzysu ekonomicznego związanego z pandemią koronawirusa, nie będzie likwidowany. O zawieszenie świadczenia apeluje między innymi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

500 plus z podwyżką?

Wszystko wskazuje więc na to, że rodzice mogą być spokojni o 500 plus. Jeśli jednak wartość wypłacanych pieniędzy miałaby być taka, jak na początku programu, rząd musiałby teraz wypłacać 550 złotych na dziecko, a takie zmiany nie są zapowiadane.

500 plus: Zmiana i terminy wniosków w 2021 roku

Dodajmy, że w 2021 roku w 500 plus zmienia się termin składania wniosków. Te będą dostępne w wersji elektronicznej już od 1 lutego. Więcej o terminach składania wniosków o 500 plus pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, dlaczego warto wzbogacić swoją dietę w olej lniany. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Dworzec w Przemyślu z nagrodą publiczności w konkursie "Dworzec roku 2020"