Polacy robią zapasy śmieci na zimę? Zauważono niepokojący trend

2022-10-26 12:04
Polacy robią zapasy śmieci na zimę. Zauważono niepokojący trend
Autor: Pixabay.com

Czy zimą czeka nas masowe palenie śmieciami? Niestety, co całkiem możliwy scenariusz. Przedsiębiorstwa, które zajmują się gospodarką odpadami zauważyły, że Polacy oddają coraz mniej odpadów, co może świadczyć o tym, że robimy zapasy na zimę. Przypominamy, że za palenie odpadami mogą grozić wysokie kary.

To może być ciężka zima. Nie tylko dla naszych portfeli, ale i płuc. Firmy zajmujące się gospodarką odpadów komunalnych zauważają, że Polacy oddają coraz mniej śmieci. To może świadczyć o tym, że za niedługo zmagazynowane odpady trafią do pieców Polaków. - W ostatnim czasie, zwłaszcza w zabudowie jednorodzinnej, obserwujemy zmniejszenie ilości odpadów. Spadek nie jest znaczny, ale mniej odbieramy na przykład odpadów z papieru – mówi dla Business Insider Leszek Zagórski, dyrektor Lekaro, firmy zajmującej się odbieraniem odpadów komunalnych. Jeszcze we wrześniu, w tej samej sprawie pisaliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Protest przed biurem poselskim Morawieckiego

Polacy zbierają śmieci na zimę. Ministerstwo: 13 proc. mniej odpadów

Zwróciliśmy się do ministerstwa z pytaniem, czy zauważono mniejsze ilości odbieranych z polskich gospodarstw domowych odpadów komunalnych, względem wcześniejszych miesięcy.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwróciło się do gmin, poprzez rozesłanie elektronicznej ankiety, z prośbą o informacje dotyczące kwestii wytwarzania oraz zagospodarowania odpadów komunalnych w ostatnim czasie. W ankiecie wzięło udział 2113 gmin (85 proc. wszystkich - red.), z czego około 13 proc. gmin wskazało zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów komunalnych - czytamy w odpowiedzi.

Kary za palenie śmieciami

Palenie śmieci jest karane. W najcięższym przypadku sąd może nałożyć nawet karę aresztu do 30 dni, a także grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych. Są to maksymalne kary, jakie można otrzymać za takie zachowanie. Najczęściej Straż Miejska i gmina nakłada mandat w wysokości 500 zł.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE