PODKARPACKIE. Za niedługo możliwe szczepienia w aptekach!

2021-06-16 14:04 af A.I
PODKARPACKIE. Za niedługo zaszczepicie się aptece! Ruszył nabór dla aptek do programu szczepień
Autor: pixabay

Jeszcze nie zaszczepiliście się przeciw COVID-19? To już niebawem będziecie mogli zrobić to w aptece. Na Podkarpaciu ruszył nabór do programu szczepień. Wnioski od chętnych aptek przyjmuje podkarpacki oddział NFZ w Rzeszowie. To właśnie na stronie funduszu na bieżąco publikowane mają być adresy aptek, w których będziecie mogli się zaszczepić. Jak będzie wyglądało szczepienie w aptece?

Do działających na Podkarpaciu punktów szczepień m.in. w szpitalach czy poradniach POZ dołączą niedługo apteki. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia od 15 czerwca rozpoczęły przyjmowanie wniosków od aptek do Narodowego Programu Szczepień.

Kto może się zgłosić?

- Do programu mogą dołączyć apteki ogólnodostępne, działające zgodnie z prawem farmaceutycznym. Apteka musi mieć aktywny status w Rejestrze Aptek, spełnić wszystkie wymagania określone przez Ministra Zdrowia oraz przesłać do NFZ formularz zgłoszeniowy. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma zatem konkretnej daty jego zakończenia. Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia. Przewidywany czas od zgłoszenia do rozpoczęcia szczepień w aptece to co najmniej 14 dni. Wykaz zakwalifikowanych aptek będzie systematycznie udostępniany na stronie internetowej podkarpackiego NFZ - informuje Rafał Śliż z podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszowski Budżet Obywatelski 2022: Ponad 8 mln zł do wydania! Od 5-go lipca mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły

Jaskie są wymagania, które musi spełniać punkt szczepień w aptece?

Szczepienia ochronne powinny być przeprowadzane zgodnie z przepisami dotyczącymi punktów szczepień. Badanie kwalifikacyjne w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 i jego wykonanie będzie przeprowadzone przez farmaceutę posiadającego uprawnienia odpowiednio do kwalifikacji lub do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie. Apteka musi prowadzić dokumentację medyczną ze zrealizowanych szczepień i stosować się do zasad dystrybucji i przechowywania szczepionek.

Ja wybrać konkretny punkt szczepień?

Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w samej aptece. Procedura jest taka sama jak podczas rejestracji do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień.

Warto jednak pamiętać, że osoby z chorobami współistniejącymi powinny wybrać powszechny bądź populacyjny punkt szczepień.

Pies Kajtek spod Rzeszowa otrzymał protezę łapki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE