PODKARPACKIE: Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową. Kto może skorzystać?

2021-05-11 16:42
PODKARPACKIE. Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową. Kto może skorzystać?
Autor: pixabay

Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową. Z terapii dla ozdrowieńców, którzy ciężko przeszli COVID-19 – w regionie skorzystało na razie czterech pacjentów. Ale jak przekonuje rzecznik podkarpackiego NFZ, ta liczba niebawem się zmieni, bo jeszcze nie wszystkie placówki przesłały faktury za leczenie do funduszu. A przypomnijmy, z rehabilitacji dla ozdrowieńców możecie skorzystać w 12 placówkach w regionie.

Małe zainteresowanie rehabilitacją postcovidową w regionie. Skorzystało z niej na razie czterech pacjentów. Ale jak przekonuje rzecznik podkarpackiego NFZ, ta liczba niebawem się zmieni, bo jeszcze nie wszystkie placówki przesłały faktury za leczenie do funduszu

- Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną - mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

CZYTAJ TAKŻE: Każdego dnia podkarpaccy strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień

Kto może skorzystać?

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 będą realizowane na podstawie skierowania, które może wystawić pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. Może to być zatem zarówno lekarz rodzinny, lekarz specjalista jak i lekarz przy wypisie pacjenta ze szpitala.

Zakres świadczeń jest bardzo szeroki. Będzie ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta i obejmuje m.in.:

  • kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu,opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe,inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia,terenoterapię,
  • treningi marszowe,balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym: wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe i/lub gazowe kąpiele CO₂ i/lub okłady z pasty borowinowej,masaż – według indywidualnych wskazań,hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań, treningi relaksacyjne,edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia,leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań,wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
  • Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

Rzeszów: Policyjna eskorta kobiety chorej na astmę
Sonda
Czy kara za śmiecenie powinna być wyższa?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE