PODKARPACKIE: Ćwiczenia "Libero". Zderzenie autobusu z lokomotywą i napad na jubilera

2021-10-28 13:42
PODKARPACKIE: Kradzież u jubilera, wzięcie zakładników oraz zderzenie autobusu z lokomotywą! Spokojnie, to tylko ćwiczenia
Autor: Materiały prasowe/ PUW Rzeszów

Wczorajsze ćwiczenia, pod nazwą „Libero” przeprowadzone zostały dla podkarpackich służb na bocznicy kolejowej w Dębicy. Ćwiczenia sprawdzić miały schematy działania i koordynację służb po koncentracji dyspozytorni medycznej. Służby ćwiczyli podczas takich epizodów jak napad na jubilera i wzięcie zakładników, a także zderzenie autobusu z lokomotywą.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że tuż przed południem doszło do zderzenia autobusu z lokomotywą pociągu - kierowca autokaru miał nie zachować należytej ostrożności na drodze i wjechać wprost pod nadjeżdżający pociąg. Autokarem podróżowało 15 pasażerów. Tu jako pierwsi do działania przystąpili strażacy, którzy umożliwili ratownikom medycznym dostęp do zakleszczonych w autobusie osób. Zgodnie z procedurą, medycy opatrzyli rannych i przetransportowali ich do szpitala.

Drugim epizodem wczorajszych ćwiczeń była kradzież u jednego z dębickich jubilerów. Uciekający złodzieje wzięli ze sobą także zakładników, barykadując się w stojącym na bocznicy kolejowej wagonie. Po negocjacjach z bandytami do akcji wkroczyli policyjni kontterroryści. Ci złodziei obezwładnili i zatrzymali. W trakcie szkolenia sprawdzone zostały procedury reagowania obowiązujące w przypadku sytuacji zakładniczej, w tym także zgłoszenia na numer alarmowy 112 i prowadzenie działań ratunkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Małżeństwo kradło na potęgę! Wpadli, gdy próbowali drugi raz okraść ten sam sklep

"Wyjątkowa możliwość przećwiczenia pewnych schematów"

- Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie koordynacji i współdziałania służb. Były to pierwsze działania tego typu po koncentracji dyspozytorni medycznej na Podkarpaciu. Sprawdzaliśmy możliwości szybkiego reagowania i skierowania dużej liczby Zespołów Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia – mówiła podczas briefingu wojewoda Ewa Leniart.

Znaczenie wczorajszego szkolenia podkreślał też komendant wojewódzki Policji, Dariusz Matusiak. - Dla nas to wyjątkowa możliwość przećwiczenia pewnych schematów i procedur, które w tego typu sytuacja wykorzystujemy. Możemy doskonalić wiedzę teoretyczną, które w toku szkoleń zdobywają policjanci. Dzięki czemu ograniczamy negatywne skutki tego typu zdarzeń w przyszłości - mówił Matusiak.

Poradnik Zdrowie: mikroskładniki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE