PODKARPACKIE: Będzie upalnie i burzowo. IMGW mieszkańców całego regionu ostrzega przed niebezpieczną pogodą!

i

Autor: Pixabay.com

PODKARPACKIE: Będzie upalnie i burzowo. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą!

2021-06-22 10:51

Na Podkarpaciu będziee upalnie i burzowo! Aura zaserwuje nam dzisiaj znów ponad 30 stopni w ciągu dnia oraz od 18 do nawet 21 w nocy. To jednak nie wszystko Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej ostrzega - spodziewane są dziś także burze z gradem. Nawałnice mogą przechodzić przez region już od południa.

Wtorek w regionie upłynie pod znakiem upałów i burz. Nadal obowiązuje wydany przez IMGW alert II-go stopnia przed wysokimi temperaturami, które dziś mogą dochodzić nawet do 32 stopni. Prz takiej pogodzie nie trudno też o wyładowania. Także przed nimi mieszkańców Podkarpacia ostrzegają synoptycy z krakowskiego biura. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu oraz silny wiatr. Ten chwilami może się rozpędzić nawet do 100 km/h. Warto będzie więc zabrać z tarasów i balkonów przedmioty, które wiatr mógłby porwać lub strącić i zrobić komuś krzywdę.

CZYTAJ TAKŻE: MIELEC: Podczas meczu Polska-Szwecja w Strefie Kibica będzie można się zaszczepić!

Strażacy przypominają o podstawowych zachowaniach

Podkarpaccy strażacy wraz z letnim okresem burzowym przypominają o podstawowych zachowaniach, które warto stosować, kiedy poza domem lub budynkiem zaskoczy nas nawałnica.

Absolutnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami jak przystanki autobusowe. Nie powinniśmy też parkować samochodów pod drzewami czy reklamami wielkopowierzchniowymi- złamana gałąź, drzewo lub przewrócona reklama mogą spaść na auto i przygnieść znajdujące się w nim osoby. Unikajmy zadrzewionych terenów, nie wchodźmy do parków lub lasów. Jadąc samochodem należy zmniejszyć prędkość jazdy. Miejmy też świadomość, że wyjeżdżając z zalesionego, osłoniętego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę kontroli nad pojazdem. To w konsekwencji może skutkować wypadkiem- mówi Marcin Betleja, rzecznik podkarpackich strażaków.

Nawałnice najlepiej przeczekać w budynku. W razie awarii prądu, kiedy burza zastanie nas w domu- przydadzą się latarki i zapasowe oświetlenie. Warto pamiętać też o wcześniejszym naładowaniu telefonu komórkowego.

Nowy prezydent Rzeszowa podziękował mieszkańcom i zaprosił do współpracy
Drogowskazy: o trudnej sztuce porozumiewania się. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE