Podkarpacka gwara wciąż żywa! Znasz te słowa? [QUIZ]

i

Autor: Zuluanonymous/praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

QUIZ

Quiz: Podkarpacka gwara wciąż żywa! Czy znasz te słowa?

2023-11-30 14:35

Te słowa usłyszysz tylko od mieszkańców Podkarpacia. Każdy region ma swoją gwarę, ale nie każdy może pochwalić się tym, że lokalizmy są nadal żywe! I choć nie wszystkie, to od mieszkańców województwa podkarpackiego można od czasu do czasu usłyszeć, że ktoś rywał, albo jurgał inna osobę. Wiesz, co to znaczy? To nie jest z tobą źle! Zobacz, czy znasz piękną i różnorodną podkarpacką gwarę i sprawdź się w naszym quizie!

Spis treści

  1. Gwara podkarpacka jest różnorodna
  2. QUIZ o podkarpackiej gwarze. Znasz te słowa?

Gwara podkarpacka jest różnorodna

Województwo podkarpackie położone jest w dość specyficznym miejscu na mapie Polski. Bliskość granic innych państw wpłynęło nieco na gwarę wykształconą przez starszych mieszkańców Podkarpacia. Ci, którzy niegdyś żyli w Rzeszowie, Mielcu, Jaśle, Przemyślu, Krośnie, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, czyli największych ośrodkach miejskich w regionie wypracowywali własną gwarę, która łączy się w jedną gwarę podkarpacką. Oznacza to, że mieszkańcy Bieszczad nie muszą znać słów używanych np. Stalowej Woli, czyli w północnej części regionu. Możliwe, że ta różnorodność sprawiła, że unikalne lokalizmy nadal są używane.

CZYTAJ TAKŻE: Quiz. Tablice rejestracyjne na Podkarpaciu. Z których miast pochodzą?

QUIZ o podkarpackiej gwarze. Znasz te słowa?

Quiz o różnorodnej podkarpackiej gwarze może sprawić problemy nawet największych znawcom regionu. Jeżeli uważasz się za takiego to sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.

Znasz podkarpacką gwarę? Jest wciąż żywa!

Pytanie 1 z 15
Co oznacza słowo: Przycyndolić

ZOBACZ: Duchy zamku w Łańcucie. Straszą tam aż trzy zjawy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE