Więcej placówek w regionie, które za darmo wykonają mammografię

i

Autor: pixabay

Podkarpacie: Więcej placówek w regionie, które za darmo wykonają mammografię

2020-12-23 12:00

Do 19 punktów stacjonarnych i 4 mammobusów dołączyło pięć nowych placówek. Badania w nich już się odbywają lub są planowane na najbliższe dni. Powiedzcie o tym swoim mamom lub babciom bo z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać tam panie w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie były badane. Gdzie szukać nowych placówek?

- W ubiegły piątek podkarpacki NFZ rozstrzygnął konkurs na profilaktyczne badania mammograficzne. Dzięki temu zwiększyła się liczba punktów, w których kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi. Do istniejących już 19 punktów stacjonarnych i 4 mammobusów, dołączyło aż 5 placówek - informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Gdzie znajdziecie nowe placówki?

Mammograf stacjonarny:

  • Centrum Medyczne MEDYK w Dębicy przy ul. Kwiatkowskiego 1
  • Fundacja SOS Życie w Mielcu przy ul. Tańskiego 2
  • Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b

Mammobus mobilny:

  • Mammo-Med
  • Fundacja SOS Życie.

Na stronie podkarpackiego NFZ znajdziecie harmonogram postoju mammobusów. Do końca grudnia mammobus będzie w Tarnobrzegu na Placu Bartosza Głowackiego. Przebadać można się w nim w godz. od 9 do 12.30 również w Wigilię i Sylwestra.

Kto może zbadać się za darmo?

Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

1. Nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

2. Otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku 2008 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

- rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki )

- mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Pacjentki te są już pod opieką w poradni specjalistycznej.

Innowacyjny sprzęt do badania dna oka pojawił się w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE