Bezrobocie na Śląsku. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach? [GALERIA]

i

Autor: pixabay.com

Podkarpacie: W tym roku pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia blisko 3,5 tys. osób

2020-12-30 14:05

Od 1 stycznia do 23 grudnia 2020 roku podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy zamiar zwolnienia 3 416 pracowników. Do końca listopada wypowiedzenia wręczono 2 665 pracownikom.

Wśród pracodawców zgłaszających do urzędów pracy zwolnienia najczęściej pojawiały się podmioty z branży lotniczej, motoryzacyjnej i w zakresie obróbki metali czy produkcji maszyn i urządzeń. Szczególnie dwie pierwsze branże odczuły skutki pandemii.

Na trudną sytuację poza pandemią nałożył się również spadek popytu wynikający ze spowalniania gospodarki światowej, następującego w cyklach dekad, co warunkuje zgłoszenia zwolnień w pozostałych już mniej licznych sektorach – uważa dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.

W jego ocenie, istotnym czynnikiem łagodzącym negatywne skutki pandemii są m.in. poszczególne edycje rządowych Tarcz Antykryzysowych. Niektóre firmy, jego zdaniem, będą musiały zareagować na spadek popytu dostosowaniem poziomu realizacji zamówień do nowych warunków rynku.

Inni pracodawcy będą kooperować i pozyskiwać nowych kontrahentów. Możliwe, że więksi gracze mogą zareagować otwarciem nowego typu produkcji lub usług, w krótkich seriach próbnych, np. towarów cieszących się zainteresowaniem rynku krajowego czy nowych odbiorców za granicą.

Na Podkarpaciu na koniec listopada 2020 r. zarejestrowanych było 85,6 tys. bezrobotnych. W porównaniu do października br. liczba bezrobotnych wzrosła o ok. 0,8 tys. osób. Natomiast stopa bezrobocia na koniec listopada br. wyniosła tyle samo, co na koniec października.

POSŁUCHAJ: Sylwester w Przemyślu. Co planuje miasto? Mówi Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla
Przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie budują basen dla skoczków. Powstanie on w miejscu starego basenu