Podkarpacie: Rumuńscy grzybiarze wyszli z lasu z mandatami. Posypały się grzywny!

2021-09-14 13:06
PODKARPACKIE: Mandaty dla rumuńskich grzybiarzy. Za co je dostali?
Autor: Pixabay.com

Rumuńscy grzybiarze wyszli z lasu z mandatami. Straż Leśna z nadleśnictw Dukla i Rymanów w trakcie weekendu wypisała ich aż 15. Grzybiarze z Rumunii przyjeżdżają o świcie, a popołudniu odjeżdżają razem ze sporymi zbiorami grzybów. Stale obserwowany jest problem ilości zbieranych przez cudzoziemców grzybów. Tu jednak leśnicy i straż mają „związane ręce".

Mandatów było 15. Te obywatelom Rumunii zostały wypisane za tzw. nieuprawiony wjazd do lasu, czyli wjazd na teren leśny samochodem. Zgodnie z przepisami, w Polsce takie praktyki są zabronione, inaczej jest w Rumunii. Obserwowany jest jednak problem ilości zbieranych przez cudzoziemców grzybów. Tu jednak leśnicy i straż mają „związane ręce” - (…) za samo zbieranie grzybów nie możemy traktować tych ludzi inaczej, niż naszych rodaków, bowiem polskie prawo nie limituje możliwości zbioru runa leśnego. Dopóki nie popełniają przestępstwa i legalnie przebywają u nas, są traktowani jak każdy obywatel Unii Europejskiej - wyjaśnia Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Krośnie.

CZYTAJ TAKŻE: „Gangi” Rumunów w podkarpackich lasach. Zbierają grzyby i wywożą za granicę!

Problem z Rumunami w podkarpackich lasach

Problem ze zbiorem na skalę przemysłową jednak znany jest leśnikom od lat - W ubiegłym roku Nadleśnictwo Dukla złożyło nawet zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zbieraczy. Z postanowienia prokuratury w tej sprawie wynika, że działania grzybiarzy nie noszą znamion przestępstwa – mówi Zbigniew Żywiec, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla. – Natomiast nasza Straż Leśna reaguje na przypadki łamania prawa w formie wykroczeń. W interwencjach w tym roku pomaga nam Policja - dodaje.

Tej też lub innym służbom (np. Straży Leśnej lub Straży Granicznej) należy zgłosić ewentualne przypadki straszenia podkarpackich grzybiarzy lub wymuszania od nich zbiorów.

Narkotykowa szajka rozbita. Ogromna akcja CBŚP
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE