Podkarpacie: Ostrzeżenia IMGW. Burze z gradem i możliwe podtopienia

i

Autor: LoraPalner

Podkarpacie: Ostrzeżenia IMGW. Burze z gradem i możliwe podtopienia

2021-07-28 14:32

IMGW wydało dla całego Podkarpacia ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia i hydrologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy przewidują obfite punktowe opady deszczu, które mogą spowodować lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich. Mieszkańcom regionu doskwiera również upał.

Zdecydowana część Polski, w tym całe województwo Podkarpackie znajduje się w strefie zagrożenia meteorologicznego drugiego stopnia. Synoptycy IMGW przewidują obfite punktowe opady. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie możliwa kumulacja opadów do 60 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h - informuje IMGW.

Mieszkańcom regionu doskwiera upał. Ostrzeżenie przed wysokimi temperaturami obowiązuje do dzisiaj do godziny 18.00. - Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad 280 interwencji strażaków w regionie! Usuwali skutki nawałnic

Możliwe miejscowe podtopienia

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy możliwych gwałtownych wzrostów stanów wody. Obowiązuje na ternie całego województwa.

- W obszarach wystąpienia prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Ostrzeżenie zostało wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie nawet ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia głównie na obszarach miejskich. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 2:00 w nocy ze środy na czwartek.

Podtopienia w Chmielniku koło Rzeszowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE