Podatek od grilla i basenu

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostki

Podatek od grilla i basenu? Tak, to nie żart. Ile trzeba zapłacić?

2023-06-15 13:49

Sezon grillowy trwa w najlepsze. Niektórzy nie wyobrażają sobie spędzenia weekendu bez wspólnego biesiadowania za znajomymi. W niektórych miejscach o grillowanie nie jest jednak tak łatwo. Wiedzieliście, że w pewnych krajach obowiązuje obowiązek płacenia podatku nie tylko od grilla, ale także od basenu?

Spis treści

  1. Podatek od grilla?
  2. Podatek od grilla również w Polsce? Na jakich zasadach?
  3. Podatek od basenu

Podatek od grilla?

Zorganizowanie grilla ze znajomymi i rodziną to zdecydowanie przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dla niektórych grill to wręcz weekendowy rytuał. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich krajach możliwość grillowania nie przynosi dodatkowych obowiązków. W Belgii, a konkretnie w Walonii, mieszkańcy są zobowiązani do płacenia podatku za rozpalenie grilla. Takie przepisy powstały tam w 2007 roku. Podatek trzeba odprowadzić bez znaczenia, czy nasze spotkanie to większa impreza czy tylko rodzinne popołudnie.

Podatek od grilla również w Polsce? Na jakich zasadach?

Do podobnego rozwiązania szykują się polskie władze. Do Sejmu ma trafić projekt ustawy wprowadzającej dodatkową opłatę za grillowanie. Ma być ona pobierana przy zakupie węgla lub podpałki. Według projektu, trzeba będzie zapłacić dodatkową kwotę 30 złotych. Przepisy zakładają również możliwość wykupienia abonamentu grillowego. Taka opłata byłaby wnoszona do miejskich urzędów. Jaki byłby koszt? Za sześć miesięcy zapłacilibyśmy 400 złotych. Projekt jest na razie tylko propozycją, a takie przepisy w Polsce nie obowiązują.

Podatek od basenu

Jak się okazuje, w niektórych europejskich krajach istnieją także inne ciekawe podatki. W Grecji istnieje obowiązek płacenia podatku za posiadanie basenu. Kwota różni się w zależności od wielkości obiektu. Za basen o powierzchni 100 metrów kwadratowych trzeba zapłacić trzy tysiące euro. Jak jest to weryfikowane? O posiadaniu basenu urząd dowiaduje się za pomocą zdjęć satelitarnych. Grecja wprowadziła specjalny wykaz basenów.

ZOBACZ: Nowy plac zabaw w centrum Rzeszowa otwarty

Festiwal Roślin w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE