Po co nam matematyka? Przyjdź na wykład i się dowiedz!

2021-10-14 14:21
Po co nam matematyka? Kolejny wykład WSIiZ z cyklu „Przybij piątkę nauce” poświęcony królowej nauk!
Autor: Gerd Altmann/Pixabay

Na to zadawane już od dziecka, zwłaszcza przez humanistów, pytanie odpowie podczas kolejnego spotkania z cyklu “Przybij piątkę nauce” Zofia Matusiewicz. Doktor nauk matematycznych wykład na temat przydatności królowej nauk w codziennym życiu wygłosi w środę 20 października. Jeżeli choć raz w życiu zwątpiłeś w przydatność matematyki, przekonaj się, że mogłeś być w błędzie.

Po co mam uczyć się matematyki? Po co mi to? To mi się nawet nie potem nie przyda! Brzmi znajomo? Wielu humanistów z pewnością w podstawówce i szkole średniej narzekało na zbyt skomplikowane układy równań czy wyliczenia objętości na przykład walca. Jak się jednak okazuje, matematyka, mimo że surowa i nieuznająca kompromisów, w życiu dorosłym może okazać się przydatna. Przekonywać, także humanistów w prosty i zrozumiały sposób, będzie o tym 20 października dr Zofia Matusiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW. Darmowe warsztaty "Jesienna cudotwórnia"

Po co ci matematyka? Sprawdź to

- Już Tales, który był ojcem zastosowań matematyki pokazał, że w VII- VI w. p.n.e. można obliczać odległości statków na morzu, wysokości piramid lub przewidzieć zaćmienie Słońca. Matematyk? – Nie! On umiał liczyć, ale nie widział dlaczego, skąd to się bierze. Przedstawię to na przykładzie dwóch zastosowań: kryptografii, która zawiera również szyfrowanie, i wnioskowania rozmytego. Pokażę Państwu jak matematyka stara się odwzorować naturalny świat, udowadniając tym samym, że jest ona królową nauk i zastosowań – opowiada wykładowczyni WSIiZ.

Wykład będzie transmitowany na fanpage’u uczelni, początek o godzinie 18.

Maria Andrejczyk po Gali Olimpijskiej PKOl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE