Szesnasta edycja PKO Półmaratonu Rzeszowskiego już 2 kwietnia

i

Autor: EK.

Wydarzenia

PKO Półmaraton Rzeszowski już 2 kwietnia. Zobacz dokładną trasę biegu

2023-04-02 10:24

Już 2 kwietnia odbędzie się szesnasta edycja PKO Półmaratonu Rzeszowskiego. Po raz pierwszy w tych sportowych zmaganiach wezmą udział zawodnicy z niepełnosprawnościami, którzy zmierzą się we frame runningu, czyli biegu z ramą. Znana jest już dokładna trasa biegu.

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już 2 kwietnia

16. PKO Półmaraton Rzeszowski odbędzie się w tym roku w niedzielę 2 kwietnia. Uczestnicy wystartują z alei Kopisto o godzinie 9.00, a już od godziny 7.00 będą mogli skorzystać z biura zawodów zlokalizowanego przy alei Rejtana, w galerii Millenium Hall (obok Pizza Hut). Biuro będzie czynne również dzień wcześniej, od godziny 15.00 do 18.00.

W tym roku na starcie będzie ponad 1700 osób, wystartujemy spod Millenium Hall i co ważne, na trasie, która będzie miała ponad 21 km, będzie również Rynek Rzeszowski. A na Rynku będzie się odbywał wtedy Polsko-Ukraiński Jarmark Wielkanocny. Cieszę się również, że w tym maratonie, po raz pierwszy, we frame runningu wystartują osoby z niepełnosprawnościami - zapowiada Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Kolejny raz sponsorem oraz partnerem organizacyjnym Półmaratonu Rzeszowskiego jest PKO Bank Polski. Jak będzie wyglądać szczegółowa trasa nadchodzącego wydarzenia? Mówi o tym Mirosław Wierzbicki ze stowarzyszenia Rzeszów Biega, które organizuje półmaraton.

Po starcie pobiegniemy przez most Zamkowy, skręcimy w ul. Kilara, później biegniemy Szopena, Targową, Piłsudskiego, Grunwaldzką, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza. Przebiegając przez rynek, skręcimy w Słowackiego, później znów wbiegamy na Szopena, żeby wbiec na Hetmańską. Skierujemy się na ścieżkę przy Wisłoku i pobiegniemy nią aż do mostu Lwowskiego. Tam zmienimy stronę rzeki i dobiegniemy już z powrotem na al. Kopisto, do Millenium Hall.

Pierwsze zawody dla niepełnosprawnych 

Tegoroczna, szesnasta edycja PKO Półmaratonu Rzeszowskiego wprowadza nowość, jaką będzie sekcja frame runningowa dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to pierwszy bieg na tak dużym dystansie.

To efekt pracy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Szóstka” i szczególnej uwagi i pomocy władz miasta zawodnikom z niepełnosprawnością. Frame running to konkurencja paraatletyczna polegająca na bieganiu z ramą. To urządzenie osadzone na kołach ze specjalną podpórką, dzięki któremu osoby, które na co dzień mają problemy z poruszaniem się, mogą biegać - wyjaśnia Elżbieta Chmiel, prezes UKS „Szóstka”.

Obecność osób niepełnosprawnych wpisuje się w trwającą od lat akcję PKO „Biegnę dla...”, w której fundacja banku pomaga chorym dzieciom. W tym roku wspiera Gabrysia, 10-letniego chłopca z zespołem Downa oraz rozległymi schorzeniami narządowymi.

Wystarczy, że uczestnicy wybiorą specjalną przywieszkę i będą ją mieli w trakcie biegu. Nasza fundacja w zamian za zaangażowanie, przekaże pieniądze na wsparcie leczenia chłopca - tłumaczy Sławomir Kozioł, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Rzeszowie.

Przywieszkę „Biegnę dla Gabrysia” można dostać w biurze zawodów. Szesnasty PKO Półmaraton Rzeszowski jest połączony z ósmą PKO Sztafetą Półmaratońską. Zapisy internetowe na oba te wydarzenia już się zakończyły. Są jeszcze jednak wolne pakiety, które można odebrać w biurze zawodów.

-Zachęcam wszystkie osoby, które myślą o tym, żeby złamać tą magiczną granicę dwóch godzin na półmaratonie, bo to już jest rzeczywiście bieg, nie trucht. Zachęcam, pobiegnę z wami równym, spokojnym tempem, wbiegniemy na metę tuż przed upływem dwóch godzin. Wszyscy, którzy chcą złamać dwie godziny mogą liczyć na pomoc. Myślę, że stworzymy fajną, wesołą grupę i zrealizujemy ten cel - zaprasza do udziału w biegu Marcin Stopa, sekretarz Miasta Rzeszowa, wieloletni uczestnik Półmaratonu Rzeszowskiego.

ZOBACZ: ILE RAZY DZIENNIE PRZEKLINAJĄ MIESZKAŃCY RZESZOWA?

Książę William w brytyjskiej bazie wojskowej na terenie lotniska w Rzeszowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE