Wydarzenia

Pasożyt zmienia ciało ofiary w zombie. Leśnicy pokazali zdjęcia

2023-09-28 11:27

Pasożyt, który zmienia ofiary w zombie został odnaleziony w czasie badań nad mrówkami przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze. Duńscy badacze po raz pierwszy w historii odnaleźli płazińca, który zamienia owady w zombie w wybrane przez siebie pory dnia. Pasożyta zombie można znaleźć również w Polsce. Kilka lat temu Lasy Państwowe pokazały zdjęcia opanowanej przez pasożyta mrówki.

Duńscy naukowcy odkryli pasożyta zombie 

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze dokonali niecodziennego odkrycia. W trakcie badań nad mrówkami odnaleźli płazińca, który zamienia owady w zombie. Pierwszy raz w historii zaobserwowano pasożyta, który działa wyłącznie w wybrane przez siebie pory dnia. Ich badania wykazały, że larwy motyliczki wątrobowej zmuszały mrówki do przerwania swojej pracy i wspinania się na źdźbła trawy, gdzie zastygały. To po to, aby mogły zostać zjedzone przez bydło lub większą zwierzynę leśną. Działo się to tylko wtedy, gdy temperatura była odpowiednio niska. W cieplejsze dni, mrówki zachowywały się normalnie, nie będąc pod wpływem płazińca.

Umieszczanie mrówek wysoko na trawie, gdy bydło lub jelenie pasą się w chłodne poranki i wieczory, a następnie z powrotem na dół, aby uniknąć śmiercionośnych promieni słonecznych, jest całkiem sprytne. Nasze odkrycie ujawnia pasożyta, który jest bardziej wyrafinowany, niż początkowo sądziliśmy – mówił prof. Brian Lund Fredensborg z Uniwersytetu w Kopenhadze

ZOBACZ: Pasożyt zmienia ciało ofiary w zombie. Leśnicy pokazali zdjęcia

Pasożyt żyje też w Polsce

W Polsce również można natknąć się na podobnego pasożyta. Ophiocordyceps ditmarii, to grzyb, który infekuje między innymi mrówki, rozwija się w ich ciele, a po śmierci swojej ofiary wydostaje się przez głowę. Po to, aby uwolnić zarodniki i dalej się rozmnażać. Co więcej, swoją ofiarę zmusza to tego, aby opuściło mrowisko, weszła na wyższe partie drzew i dopiero tam umarła, aby zarodniki zostały dalej rozsiane przez wiatr. Kilka lat temu takie zjawisko zostało opisane przez Lasy Państwowe. Leśnicy z Bieszczad pokazali nawet zdjęcia.

Jelenie na rykowisku. Głośny ryk robi wrażenie!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE