wagon panoramiczny

i

Autor: fot. SBB

Panoramiczny pociąg w czerwcu wjedzie na Podkarpacie. Można jechać nim na wakacje!

2022-12-07 15:27

To będzie prawdziwa rewolucja na polskiej kolei. Już w czerwcu na podkarpackich torach pojawi się pociąg, który zabierze wszystkich podróżnych do Austrii. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w całym składzie będzie jeździł szwajcarski wagon panoramiczny.

Latem 2023 roku austriacka kolei ÖBB kursująca z Przemyśla do Grazu (Austria) zostanie wzbogacona o nowe wagony pierwszej i drugiej klasy. Dodatkowo do składu zostanie na stałe podpięty specjalny wagon panoramiczny. To absolutna nowość na polskim rynku kolejowym. A czym się różnią od tych zwykłych? Przede wszystkim, posiadają znacznie większe okna. Te są szersze i zachodzą na dach pociągu, co oczywiście daje niesamowity efekt w trakcie trwania podróży. Nowy wagon nie posiada również przedziałów. Jego przestrzeń jest w pełni otwarta.

Wagony panoramiczne z Przemyśla do Grazu

Jak podaje PKP Intercity pociąg z wagonem panoramicznym z Przemyśla do Grazu zacznie kursować już wczesnym latem 2023 roku. Pierwszy taki kurs został zaplanowany na 11 czerwca. Pociąg z nowymi wagonami zatrzyma się między innymi w Jarosławiu, Rzeszowie, Dębicy oraz Krakowie. Jednym z przystanków na jego trasie będą Czechy. Trasę zakończy w Grazie.

Wagony panoramiczne w Polsce były już wcześniej planowane?

Jak na razie na terenie Polski nie ma pociągu, który posiadałby w swoim składzie tak zwane wagony panoramicznej. Co prawda w 2016 roku planowano ich zakup na terenie województwa małopolskiego, jednak ostatecznie pomysł upadł.

Napad na bank w Przemyślu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE