Ciekawostki

Oto najzdrowsze grzyby! To właśnie je wybieraj w lesie

2023-11-30 14:46

Sezon grzybowy 2023 trwa już w najlepsze. W lasach zaroiło się od ich najróżniejszych przedstawicieli, z czego chętnie korzystają grzybiarze. Które grzyby są najzdrowsze? Po które najlepiej sięgać, jeśli zależy nam na wartościach odżywczych? Podpowiadamy!

Wbrew obiegowej opinii, grzyby są bogatym źródłem różnego rodzaju składników odżywczych, w tym białka, które stanowić może doskonałą alternatywę dla tego zawartego w mięsach. Jak pokazują badania naukowe, niektóre gatunki mogą poszczycić się większą zawartością witamin niż niektóre owoce czy warzywa. Są zatem doskonałym składnikiem w kuchni – nie tylko ze względu na swój smak.

Lista najzdrowszych polskich grzybów

Które grzyby najlepiej wybierać na grzybobraniu w polskich lasach? Mamy dla was listę gatunków, które są nie tylko łatwe do rozpoznania, popularne i po prostu pyszne, ale też zdrowe!

Borowik szlachetny

Tego pana nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu grzybiarzowi. To po prostu "król grzybów" w polskich lasach. Jest on doskonałym źródłem białka. Zawiera go około 5,5% w suchych masach. Jest to ilość porównywalna z zawartością tego składnika w pieczywie i mleku. Borowik szlachetny jest też niezłym źródłem witamin z grupy B, potasu i nie tylko.

Kurki

Kurki warto docenić w kuchni nie tylko ze względu na ich walory smakowe, ale i wysoką zawartość różnych składników odżywczych. Są źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów oraz minerałów, takich jak potas czy żelazo.

Czubajka kania

Czubajka kania to kolejny z często występujących w Polsce grzybów, które można zaliczyć do najzdrowszych. Jest bogatym źródłem witamin A, C, D i E. A to nie wszystko! Grzyby z tego gatunku mają działanie antybakteryjne i antywirusowe, a także pozytywnie wpływają na układ nerwowy.

Grzyby wielkości dłoni. Takie zbiory tylko na Podkarpaciu!

Miał 14 kg narkotyków. Grzyby też, ale halucynogenne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE