Ostrzeżenia pogodowe na Podkarpaciu. Trudne warunki na bieszczadzkich szlakach

i

Autor: fot. BPN

Ostrzeżenia pogodowe na Podkarpaciu. Trudne warunki na bieszczadzkich szlakach

2022-12-16 14:13

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi. To efekt marznących deszczy, które wczoraj w nocy i dzisiaj nad ranem przeszły przez Podkarpacie. Poza tym, pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego odradzają wyjście na szlak. Powodem gołoledź.

Drogi w regionie są przejezdne, ale miejscami jest naprawdę ślisko. Na podkarpackich krajówkach i drogach wojewódzkich pracuje ponad 120 pługopiaskarek. W większości przypadków nawierzchnia jest czarna i mokra, jednak przez padający deszcz ze śniegiem kierowcy powinni uważać na gołoledź.

– Miejscowo występują opady marznącego deszczu, zgodnie z wydanym ostrzeżeniem IMGW. Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków – mówi Piotr Ziębicki z rzeszowskiego GDDKiA. – Miejscowo na S19 występuje błoto pośniegowe. Tak samo jak na DK9 i DK77 – ostrzega.

Trudne warunki w Bieszczadach

Jak informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na szlakach zalega głęboki i mokry śnieg. Grubość pokrywy utrzymuje się w granicach 20-50 cm. W wielu miejscach szlaki są nieprzetarte i zawiane. – Planując dłuższą wędrówkę należy koniecznie uwzględnić wydłużony czas przejścia – ostrzegają pracownicy BPN.

W weekend przewidywany jest ponowny opad śniegu i spadek temperatur. Oznacza to, że miejscami może być ślisko i niebezpiecznie. Aktualne warunki wymagają specjalistycznego przygotowania, odpowiedniej odzieży, raczków, kijków i dokładnego zaplanowania wędrówki.

Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE