Będzie zwolnienie z maseczek za szczepienie przeciwko COVID-19

i

Autor: Pixabay

Osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z noszenia maseczek? Na jakich warunkach? [AKTUALIZACJA]

2020-12-07 7:35

Osoby, które zdecydują się zaszczepić się na koronawirusa mogą być zwolnione z obowiązku noszenia maseczek - taką informację podaje portal Wirtualna Polska. Rząd pracuje nad benefitami dla osób, które zaszczepią się na COVID-19. W czasie konferencji 8 grudnia minister zdrowia podał szczegóły.

AKTUALIZACJA: 8 grudnia

W czasie konferencji 8 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o benefitach dla osób, które uzyskają statut zaszczepionych. To między innymi:

  • zwolnienie z kwarantanny w czasie kontaktu z osobą zakażoną lub przy przekraczaniu granicy,
  • zwolnienie z niektórych obostrzeń, np. limitu osób na imprezach w domu. 

Podkreślił, że szczegółowy system benefitów będzie jeszcze dopracowywany. Na tę chwilę jednak nie wiadomo, czy osoby zaszczepione będą zwolnione z obowiązku noszenia maseczek, choć nie jest to jednoznacznie wykluczone. 

O szczegółach pisaliśmy tutaj: Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 będą zwolnione z obostrzeń! Co z maseczkami?

Szczepienie na COVID-19 a zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek

Polska przygotowuje się na przyjęcie szczepionki na COVID-19. Niewykluczone, że ta będzie dostępna już w ciągu najbliższych tygodni. Szczepionka będzie bezpłatna, a w pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy, służba zdrowia i pracownicy służb mundurowych. Co ważne, szczepienia na koronawirusa nie będą obowiązkowe, ale rząd pracuje nad benefitami dla osób, które się na nie zdecydują.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, wśród możliwości branych pod uwagę jest zwolnienie osób zaszczepionych z obowiązku noszenia maseczek:

– Analizujemy w tej chwili różne warianty. Gdy pokażemy strategię, będą w niej zachęty. (...) Osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom. Na tę chwilę jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które to będą wskazania – mówił w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Do zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki miałoby uprawniać zaświadczenie o szczepieniu na COVID-19, które trzeba by było nosić przy sobie i w razie kontroli okazywać odpowiednim służbom.

Jak zaszczepić się na COVID-19 w Polsce?

Szczepionka na koronawirusa zakupiona przez Polskę ma być podawana w dwóch dawkach. Wiadomości o terminach szczepień najprawdopodobniej będą rozsyłane w wiadomościach SMS. Na szczepienie trzeba będzie się umówić - najprawdopodobniej będzie to możliwe na różne sposoby:

  • telefonicznie za pośrednictwem infolinii,
  • w POZ,
  • za pośrednictwem elektronicznego konta pacjenta,
  • przez stronę internetową.
Posłuchaj, jakie właściwości zdrowotne mają kapary, i do jakich dań najlepiej ich użyć. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Ukradł drogie audi. Szuka go policja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE