Od środy problemy z wydawaniem paszportów na Podkarpaciu

i

Autor: Pixabay.com

Od wtorku problemy z wydawaniem paszportów na Podkarpaciu

2022-11-08 12:23

Jeśli na dniach macie w planach odebranie paszportu, lub złożenie wniosku musicie zmienić plany. Od 8 do 13 listopada będzie to nie możliwe. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie informuje, że takie utrudnienia są efektem nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych.

Zmiany są związane z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Według urzędników nie będziemy musieli wypełniać wniosku ręcznie. Ten ma być uzupełniony elektronicznie. Przy odbiorze będziemy musieli tylko potwierdzić swoje dane i złożyć podpis na przeznaczonym do tego urządzeniu.

– Jeżeli przy wypełnianiu wniosku podasz swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostaniesz powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbiorze paszportu organ wydający będzie mógł potwierdzić twoją tożsamość także na podstawie odcisku palca – informują urzędnicy PUW.

Dzięki nowym e-usługom sprawdzimy też swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru, ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego. Osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą też mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Anna Moskwa o dostępności węgla w UE. "Jesteśmy w kryzysie"

Zgłoś online utratę paszportu

Jeśli będziemy chcieli zgłosić utratę lub uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego, będzie można zrobić online w trzech prostych krokach:

  • Zweryfikuj swoją tożsamość online. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
  • Wejdź na portal gov.pl w zakładkę „Usługi dla Obywatela”. Znajdź e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego”.
  • Kliknij „Wyślij zgłoszenie” i potwierdź za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE