Od 28 października na ulice wyjdzie wojsko! Co się dzieje? W jakim celu?

2020-10-28 12:50
Na ulice wyjdzie wojsko
Autor: Pixabay

Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie o wyprowadzeniu wojska na ulice. Od środy 28 października żandarmeria ma pomagać policjantom w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie pandemii koronawirusa. Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Wojsko na ulicach od 28 października

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wyprowadzeniu wojska na ulice. Zarządzenie premiera opublikowano 26 października w Monitorze Polskim. Wojskowi mają towarzyszyć policjantom i pomagać im w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasach koronawirusa:

"W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i wzrostem zachorowań na terenie kraju na COVID-19 żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - czytamy w zarządzeniu.

Wojsko na ulicach: Czy ma związek z protestami kobiet?

Jak zaznacza Ministerstwo Obrony Narodowej, podobne działa były przeprowadzane wiosną - na początku pandemii. Wówczas wojsko towarzyszyło policji przy patrolach. MON dodaje, że wyjście żandarmerii na ulice nie ma związku z protestami kobiet po decyzji TK w sprawie zakazu aborcji przy wadach płodu:

"Odpowiadając na komentarze ws. wsparcia Policji przez Żandarmerię informujemy, że taka pomoc była udzielana również podczas 1 fali epidemii. To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami. Żandarmeria pomaga m. in. w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny".

Strajk Kobiet w Elblągu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE