Obowiązkowe datki na tacę? Wierni mają obowiązek zaradzić potrzebom Kościoła”

i

Autor: Pixabay.com

Obowiązkowe datki na tacę? Kodeks prawa mówi jasno w tej sprawie

2023-03-09 9:45

Składanie ofiar na tacę w kościele katolickim to od lat kwestia, która budzi niemałe kontrowersje. Nie wszyscy wierni, którzy regularnie uczęszczają do świątyni chcą przekazywać swoje pieniądze parafii. A co mówi o tym prawo kanoniczne i jak odnoszą się do tej kwestii duchowni?

Datki na tacę obowiązkowe?

Zwyczaj składania datków na tacę w kościele katolickim istnieje od wieków. Jednak mimo tak długiej tradycji, kwestia ta wciąż budzi pewne kontrowersje i nie jest do końca jasna zarówno dla tych, którzy uczęszczają na nabożeństwa, jak również dla niepraktykujących. Można się zastanawiać, czy ofiara pieniężna na tacę jest obowiązkiem katolika. Jak się okazuje, kwestię tę precyzuję piąte przykazanie kościelne, które brzmi: Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła. Według tej reguły, wierni powinni wspierać wspólnotę zarówno duchowo, jak i materialnie, a co za tym idzie, przekazywanie pieniędzy na utrzymanie kościoła należy do ich obowiązków.

Jasne stanowisko kościoła

Prawa i obowiązki chrześcijan ściśle precyzuje Kodeks Prawa Kanonicznego. Chrześcijaninem nazywamy każdą ochrzczoną osobę. Szczegóły dotyczące pomocy finansowej dla kościoła znajdują się w kan. 222, § 1., który brzmi:

Wierni mają obowiązek zaradzić potrzebom Kościoła, aby posiadał środki konieczne do sprawowania kultu, prowadzenia dzieł apostolstwa oraz miłości, a także do tego, co jest konieczne do godziwego utrzymania szafarzy.

Zapis może budzić kontrowersje, ale w jasny sposób określa obowiązek katolika, który powinien wspierać finansowo swoją parafię. Może pojawić się zatem pytanie, o jakiej kwocie mowa? Konkretne kwoty nie są ustalone, a wierni powinni ofiarować tyle, na ile ich stać. Jest to oczywiście uzależnione od sytuacji finansowej poszczególnych osób. Wielkość datku jest zatem osobistą kwestią każdej osoby i tutaj kościół nie narzuca żadnych stawek. Statystyki mówią, że osoba wierząca miesięcznie przeznacza na kościół średnio około 23 złotych.

Absurdalna lekcja religii. Kościół chce leczyć homoseksualizm elektrowstrząsami! Komentery Adama Federa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE